Türkiye ve Avrupa Birliği üye ülkelerinde karayolu taşımacılık sektörünün sürdürülebilirlik açısından etkinliklerinin veri zarflama analizi ile belirlenmesi
Efficiency analysis of road transport sector in terms of sustainability with data envelopment technique: An application in Turkey and European union member states
- Tez No: 897248
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ÇAĞRI BURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Küreselleşme ile birlikte dünya git gide küçülmekte ve daha ulaşılabilir bir hal almaktadır. İnsanların talepleri arttıkça seçenekler her geçen gün daha da artmaktadır. Bu kapsamda lojistik sektörü insanların ihtiyaçlarını karşılamak üzere önemli bir rolü üstlenmektedir. Lojistik sektörü faaliyetlerini gerçekleştirirken daha sürdürülebilir bir sistemle depolama, ambalajlama, taşıma gibi faaliyetlerde çevrenin korunması, canlıların yaşam döngüsünün sağlıklı bir şekilde yürümesi için sürdürülebilirlik büyük bir önem arz etmektedir. Lojistik sektörü canlı ve rekabet edilebilirlik açısından diğer sektörlerle kıyaslandığından önemli bir konuma sahiptir. Bununla birlikte yaşam döngüsü var olduğu sürece varlığını devam ettirebilecek bir sektördür. Çalışmanın birinci bölümünde lojistik kavramsal olarak ele alınacak, ikinci bölümünde sürdürülebilirlik kavramı, lojistik-sürdürülebilirlik ilişkisi değerlendirilip, canlı yaşamının devamı ve sürdürülebilir bir kalkınma için lojistik sektörünün kavramsal boyutu ile ekonomik, çevresel ve sosyal açıdan sürdürülebilirliği ele alınacak, çalışmanın son bölümünde ise Avrupa Birliği 27 üye ülkenin ve Türkiye'nin karayolu taşımacılığı veri zarflama analizi ile yapılarak sürdürülebilirlik açısından etkinlik analizi yapılacaktır. Bu araştırmanın amacı 2021 yılı Avrupa Birliği üye ülkeleri ile Türkiye'nin karayolu taşıma sektörünün sürdürülebilirlik açısından etkinlik analizinin veri zarflama analizi ile yapılarak, etkinlik analizi sonuçlarının karşılaştırılmasıdır.
Özet (Çeviri)
With globalization, the world is getting smaller and more accessible. As people's demands increase, the options increase day by day. In this context, the logistics sector plays an important role in meeting people's needs. While the logistics sector carries out its activities, sustainability is of great importance for the protection of the environment in activities such as storage, packaging and transportation with a more sustainable system and for the healthy life cycle of living things. The logistics sector has an important position compared to other sectors in terms of vitality and competitiveness. However, it is a sector that can continue its existence as long as the life cycle exists. In the first part of the study, logistics will be discussed conceptually, in the second part, the concept of sustainability, the logistics-sustainability relationship will be evaluated, the conceptual dimension of the logistics sector for the continuation of living life and sustainable development and its sustainability in terms of economic, environmental and social aspects will be discussed, and in the last part of the study, efficiency analysis in terms of sustainability will be made by using data envelopment analysis of road transportation of 27 member countries of the European Union and Turkey. Translated with DeepL.com (free version)The aim of this study is to compare the efficiency analysis of the road transport sector of the European Union member states and Turkey in terms of sustainability in 2021 by using data envelopment analysis and to compare the results of the efficiency analysis.