3D blok tabanlı kodlamanın ortaokul öğrencilerinin bilgi işlemsel düşünme ve uzamsal düşünme becerilerine etkisinin incelenmesi
Examining the effect of 3D block based coding on computational thinking and spatial thinking skills of secondary school students
- Tez No: 897397
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER ŞİMŞEK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Trabzon Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 114
Özet
Günümüzde teknoloji eğitimin ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Teknoloji kullanımının eğitim ortamında artmasıyla birlikte öğrenciler bilgi üreten, işbirliği içinde çalışan aktif bireyler konumuna geçmektedir. Günümüzde programlamayı öğretmek, öğrencilerin bilgi işlemsel ve problem çözme gibi 21. yy becerilerini kazanmasında önemli rol oynamaktadır. Bu kapsamda, bu araştırmada 3 boyutlu blok tabanlı kodlama ortamında gerçekleştirilecek öğretim etkinliklerinin ortaokul öğrencilerinin bilgi işlemsel düşünme ve uzamsal düşünme becerilerinin gelişimine etkisi incelenmiştir. Araştırma, Bayburt ilinde bir devlet ortaokulunda ders dışı bir etkinlik olarak yürütülmüştür. Bu araştırmada araştırma sorularına yönelik daha açık ve kapsamlı verilere ulaşmak amacıyla nicel ve nitel veri toplama araçlarının bir arada kullanıldığı karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Ardından araştırma sürecinde araştırmacı tarafından her bir derste gözlem yapılmış ve uygulama süreci alan notu şeklinde kayıt altına alınmıştır. Bu araştırmada nicel verilerin elde edilme sürecinde nicel yaklaşımlardan basit deneysel desen olan öntest sontest tek gruplu desen kullanılmıştır. Araştırma kapsamında belirlenen ortaokulun 6. ve 7. sınıflarında öğrenim görmekte olan 20 gönüllü öğrenci seçkisiz olarak çalışmaya dâhil edilmiştir. Araştırmada örneklem grubunun belirlenebilmesi için kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Bilgi işlemsel düşünme becerisini analiz edebilmek için bilgisayarca düşünme beceri ölçeği uygulanmıştır. Uzamsal düşünme becerilerini ölçmek adına zihinsel döndürme testi ve uzamsal yönelim testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, technology has become an inseparable part of the education. With the rise of technology using in educational environments, students become active people who produce information and work collaboratively. At the present time teaching programming plays an important role on students' gaining twenty first century skills such as problem solving and computational skills. In this context, the effect of teaching activities that were carried out in three dimensional block based coding atmosphere has been examined on improvement of computational thinking and spatial thinking of secondary school students in this study. This study was carried out in a public secondary school in Bayburt Province as an extracurricular activity. In this study, to get clearer and more comprehensive data to the research questions; we used mixed research method in which, quantitative and qualitative data collection tools are used together. Following that in the process of research, observation was made by the researcher in all the lessons and application process was recorded as a field note. In the scope of the research, twenty voluntary students taking education from sitxh and seventh grade in secondary school were included to the study randomly. In the study to identfy the sample group, easily accessible sampling method has been used. In order to analyse computational thinking skill, thinking skill scale has been applied by computer. To evaluate spatial thinking skills, mental rotation test and spatial orientation test has been applied.