Regional and institutional perspectives on security in the Balkans: The case of Albania
Balkanlarda güvenlik üzerine bölgesel ve kurumsal perspektifler: Arnavutluk
  1. Tez No: 89743
  2. Yazar: ENİKA ABAZİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLNUR AYBET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Özet Soğuk Savaş'ın sonra ermesi Balkanlar'da gergin ve çatışmah bir ortamın yaratılmasına sebep olmuştur. Bu çalışma, Arnavutluk'u örnek alarak bölgesel ve kuramsal perspektiften Balkanlar'ın güvenliğini anlamak için yapılan mütevazi bir katkıdır. Bu yaklaşım güvenlik kavaramının geniş bir ele alışına dayanmaktadır Güvenlik kavramıyla ilgili teorik uygulama vasıtasıyla, bu çalışma askeri ve siyasi yönlerin ötesinde güvenlik kavramının izah etmesinde ele alınması gereken ekonomik ve sosyal yönleri de kapsamaktadır. Karmaşık ve birbirine bağlı olan güvenlik meseleleriyle uğraşan ilgili kurumların rolünü gerekli kılarak, önemli değeri olan bölgesel inisiyatif ve kurumların etkinliğini gözardı etmeden Balkanlar' daki Euro-Atlantık müesseselerinin rolü ve alakasına özel bir yer verilmiştir. Arnavutluk, söz konusu bölgenin doğal bir parçası olarak algılanarak, bölgenin tarihi ve güncel gelişmeleninden etkilenmektedir. IV
Özet (Çeviri)
Abstract The end of the Cold War was followed by a tense and conflictual environment in the Balkans. The present study provides a contribution to the understanding of the Balkan security from a regional and institutional perspective illustrated by the case of Albania. The approach is based on a wider understanding of the concept of security. Through a theoretical exercise related to security issues it makes clear the necessity of involving other spheres beyond the military and political ones, such as economic and social ones in dealing with the security concept. Considering indispensable the role of institutions in dealing with the complex and interdependent security issues, an accurate place is given to the role and involvement of Euro-Atlantic institutions in the Balkans, without ignoring the regional initiatives and institutions as important assets with a role to play. Albania is perceived as an integral part of the Balkans both as derivative and participant, with a role to play but meanwhile affected by regional legacies and developments. in