Akran öğretiminin elektrik devreleri konusunda başarıya ve fizik dersine olan tutuma etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of peer instruction on achievement of the electrical circuits subject and attitude toward physics course
  1. Tez No: 897541
  2. Yazar: ÇETİN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmada, ortaöğretim 10. sınıf fizik dersinde elektrik devreleri konusunun akran öğretimi yöntemi ile öğretilmesinin, geleneksel yönteme kıyasla öğrencilerin bu konudaki akademik başarılarına ve fizik dersine yönelik tutumlarına etkisi:“1. 10. sınıf fizik dersinde elektrik devreleri konusunun öğretiminde akran öğretimi yöntemi kullanımının öğrencilerin başarılarına etkisi nedir?”,“2. 10. sınıf fizik dersinde elektrik devreleri konusunun öğretiminde akran öğretimi yöntemi kullanımının öğrencilerin fizik dersine yönelik tutumlarına etkisi nedir?”şeklindeki araştırma sorularına yanıt aranarak incelenmiştir. Çalışma, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Zonguldak il merkezindeki bir Anadolu Lisesinde 10. sınıftaki 45 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Yarı deneysel modelli bir araştırma deseni ile ön test-son test kontrol gruplu deneme modeline göre yürütülen bu araştırmada deney grubuna akran öğretimi yöntemi uygulanırken kontrol grubuna geleneksel öğretim yöntemi uygulanmıştır. Veriler Elektrik Devreleri Başarı Testi (EDBT), Fizik Dersi Tutum Ölçeği (FDTÖ) ve Akran Tartışmasının Faydalarına İlişkin Görüş Formu (ATFİGF) ile toplanmıştır. Yordamsal istatistik ile yapılan analiz sonuçları elektrik devreleri konusunun akran öğretimi yöntemi ile öğretilmesinin elektrik devreleri ile ilgili kavramlarının öğrenilmesinde geleneksel yöntemden daha etkili olduğu ancak elektrik devreleri konusunun akran öğretimi yöntemi ile öğretilmesinin öğrencilerin fizik dersine olan tutumlarını geliştirmede ise etkili olmadığı sonuçları gözlenmiştir. Bununla birlikte deney grubu öğrencileri, akran öğretiminin elektrik devreleri konusunda hem yeni konuları öğrenmelerine hem de az bildikleri konuları daha iyi öğrenmelerine fayda sağladığını ifade etmiştir. Bu araştırma ayrıca kız ve erkek öğrencilerin fizik dersine yönelik tutumlarında ve elektrik devreleri konusundaki başarılarında cinsiyet bakımından bir farklılığın oluşmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of teaching the subject of electrical circuits in the 10th grade physics course with peer instruction method on students' academic achievement and attitudes towards physics course compared to the traditional method was examined and answers to the research questions (1) what is the effect of using peer instruction method in teaching the subject of electrical circuits in the 10th grade physics course on students' achievement? (2) what is the effect of using peer instruction method in teaching the subject of electrical circuits in the 10th grade physics course on students' attitudes towards physics course? were sought. In the 2023-2024 academic year, 45 students in the 10th grade of an Anatolian high school in the center of Zonguldak province participated in the study. In this study, which was conducted according to a quasi-experimental research design with a pre-test-post-test control group experimental model, peer instruction method was applied to the experimental group, while the traditional teaching method was applied to the control group. Data were collected using the Electric Circuits Achievement Test (EDBT), the Physics Course Attitude Scale (FDTÖ) and the Opinion Form on the Benefits of Peer Discussion (ATFİGF). The results of the analysis with inferential statistics showed that teaching the electrical circuits subject with the peer instruction method was more effective than the traditional method in learning electricity concepts and teaching the electrical circuits subject with the peer instruction method was not effective in improving students' attitudes towards physics course. In addition, the students in the experimental group were able to learn both new topics and the topics they knew little about in the subject of electrical circuits better with peer instruction. The study also showed that gender was not a factor in male and female students' attitudes towards physics and their achievement in electrical circuits.