Küreselleşmenin hisse senedi piyasası oynaklığı üzerindeki etkisi: BRICS-T ülkeleri örneği
The impact of globalization on stock market volatility: The case of BRICS-T countries
- Tez No: 897567
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN KILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Küreselleşme, dünya genelinde ekonomik, finansal, ticari, politik ve sosyal ilişkilerin yoğunlaştığı bir süreçtir. 1980'li yıllardan itibaren birçok ülke, öncelik olarak ekonomilerini küreselleştirmeye başlamışlardır. Bu bağlamda küreselleşme, dünya ekonomisi ve finans piyasaları için önemli bir konudur. Küreselleşmeyle birlikte birçok ülkenin ekonomik ve kalkınma potansiyeli artarken, aynı zamanda hisse senedi piyasalarının hareketliliği üzerinde önemli bir etki yaratabilmektedir. Bu hareketlilik de hisse senedi fiyatlarında oynaklık (volatilite) oluşmasına neden olmaktadır. Oynaklık, hisse senedi fiyatlarında ani yükselişler veya düşüşler yaşamasıyla ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla bu araştırmada, dünya ekonomisinde önemli bir yeri olan küreselleşme ile önemli yatırım araçlarından biri olan hisse senedi piyasalarının oynaklığı arasında ilişki olup olmadığı ve küreselleşmenin hisse senedi piyasası üzerindeki etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmada, küresel ekonomide büyüklükleri ve potansiyelleri nedeniyle birbirlerine benzerliğe sahip olan Brezilya, Rusya, Hindistan, Güney Afrika, Çin ve Türkiye (BRICS-T) ülkeleri ele alınmıştır. Araştırmada, bağımlı değişken olarak hisse senedi piyasası oynaklığı, bağımsız değişkenler olarak da ekonomik, ticari, politik, finansal, sosyal, kültürel küreselleşme ve ekonomik özgürlük endeksleri ele alınmıştır. Araştırmada küreselleşmenin hisse senedi piyasası üzerindeki etkilerini ölçebilmek için ise panel veri analizi ile Granger nedensellik analizlerinden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda, küreselleşmenin hisse senedi piyasası üzerinde negatif yönlü azaltıcı etkisi bulunmaktadır. Granger nedensellik testi bulgularına göre ticari ve politik küreselleşme ile oynaklık arasında çift yönlü, genel küreselleşme endeksi, sosyal, ekonomik, finansal küreselleşme endeksi ve ekonomik özgürlük endeksinden volatiliteye doğru tek yönlü bir nedensellik ilişkisi bulunmaktadır. Kültürel küreselleşme endeksi ile volatilite arasında ise herhangi bir nedensel ilişkiye rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Globalization is a process in which economic, financial, commercial, political, and social relationships intensify worldwide. Since the 1980s, many countries have prioritized globalizing their economies. In this context, globalization is an important issue for the world economy and financial markets. Along with globalization, many countries' economic and development potentials have increased, while also significantly impacting the volatility of stock markets. This volatility is manifested in sudden rises or falls in stock prices. Therefore, this research aims to investigate whether there is a relationship between globalization, which holds a significant place in the world economy, and the volatility of stock markets, which are important investment instruments, and to examine the effect of globalization on the stock market. The study focuses on Brazil, Russia, India, South Africa, China, and Turkey (BRICS-T) countries, which are similar in size and potential in the global economy. The research considers stock market volatility as the dependent variable and considers economic, commercial, political, financial, social, cultural globalization, and economic freedom indices as independent variables. We used panel data analysis and Granger causality analyses to measure the effects of globalization on the stock market. The research concluded that globalization has a negative effect on stock market volatility. According to the findings of the Granger causality test, there is a bidirectional causal relationship between commercial and political globalization and volatility, while there is a unidirectional causal relationship from the general globalization index, social, economic, and financial globalization indices, and the economic freedom index to volatility. No causal relationship was found between the cultural globalization index and volatility.