STEM etkinliklerinin ilkokul öğrencilerinin STEM tutumlarına, STEM kariyer ilgilerine ve 21. yüzyıl becerilerine etkisi
The effects of STEM activities on elementary school students' STEM attitudes, STEM career interests, and 21st century skills
  1. Tez No: 897871
  2. Yazar: GÖKÇEN BAKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET AKİF BİRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu araştırmanın amacı STEM etkinliklerinin ilkokul öğrencilerinin STEM tutum, 21.yüzyıl becerileri ve STEM kariyer ilgilerine etkisinin incelenmesidir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden tek gruplu zaman serili deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 19 ilkokul 4. sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmanın uygulama aşamasında araştırmacı tarafından geliştirilen STEM etkinlikleri öğrencilerle ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak; Öztürk (2017) tarafından Türkçe alan yazına kazandırılan“STEM Tutum Ölçeği”, Atalay (2015) tarafından geliştirilen“21. Yüzyıl Yaratıcılık ve Yenilenme Becerileri Ölçeği”ve Yerdelen, Kahraman ve Taş (2016) tarafından Türkçe alanyazına kazandırılan“STEM Kariyer İlgi Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde Tekrarlı Ölçümler için ANOVA ve Friedman's analizleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda STEM etkiniliklerinin öğrencilerin STEM tutum düzeyleri üzerinde herhangi bir etkisinin olmadığı bulgusuna ulaşılmıştır. Bunun yanı sıra STEM etkinliklerinin ilokul öğrencilerinin 21.yüzyıl becerileri üzerinde olumlu yönde anlamlı bir etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca STEM etkinliklerinin ilkokul öğrencilerinin STEM mesleklerine yönelik ilgi düzeylerini arttırdığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effects of STEM activities on primary school students' STEM attitudes, 21st century skills, and STEM career interests. A a one-group time-series experimental design, one of the quantitative research methods, was used in the research. The study group of the research consists of 19 primary school 4th grade students. In the implementation phase of the research, STEM activities developed by the researcher were carried out with the students. As data collection tools in the research;“STEM Attitude Scale”introduced to the Turkish literature by Öztürk (2017),“21st Century Creativity and Renewal Skills Scale”developed by Atalay (2015), and“STEM Career Interest Scale”introduced to the Turkish literature by Yerdelen, Kahraman, and Taş (2016) were used. ANOVA and Friedman's analysis were used for Repeated Measures in the analysis of the data. As a result of the research, it was found that STEM activities had no effect on the students' STEM attitude levels. In addition, it was determined that STEM activities had a positive and significant effect on the 21st century skills of primary school students. It was also concluded that STEM activities increased the interest levels of primary school students in STEM professions.