Yaratıcı drama yönteminin ilkokul öğrencilerinin problem kurma becerilerine ve yaratıcılıklarına etkisinin incelenmesi
An investigation of the effect of the creative drama method on primary school students' problem posing skills and creativity
- Tez No: 897913
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 276
Özet
Soyut kavramların hâkim olduğu matematik disiplinininde alternatif öğretim yöntemleri kullanılarak daha etkili bir öğretim gerçekleştirilebilir. Bu bakış açısından hareketle araştırmanın amacı ilkokul 3. sınıf Matematik Dersi Öğretim Programı'nda yer alan Doğal Sayılarla Çarpma İşlemi alt öğrenme alanında kullanılan yaratıcı drama yönteminin öğrencilerin problem kurma becerileri ve yaratıcılıklarına etkisinin incelenmesidir. İlkokul 3. sınıf öğrencilerinin problem kurma becerileri ve yaratıcılıkları süreç başı ve sonunda ön ve son test olarak uygulanan Problem Kurma Testi (PKT) ile belirlenmiştir. Yaratıcı drama ders planları ise 8 haftalık bir zaman dilimininde gerçekleştirilmiştir. PKT'den nitel ve nicel veriler elde edilmiştir. Ayrıca süreçte araştırmacı tarafından gözlem notları tutulmuştur. Bu doğrultuda araştırma, karma araştırma yöntemlerinden eş zamanlı iç içe geçmiş desen ile yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunun belirlenmesinde amaçlı örnekleme yöntemlerinden olan ölçüt örnekleme kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Erzincan ili merkezinde bulunan bir ilkokulda 24 üçüncü sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Öğrencilerin problem kurma becerileri hakkında yorum yapabilmek için PKT'ye verdikleri yanıtların analizinde Bağımlı Örneklemler T-Testi ve İçerik Analiz Tekniği kullanılmıştır. 3. sınıf öğrencilerinin yaratıcılıkları ise akıcılık, esneklik ve orijinallik bileşenleri doğrultusunda incelenmiştir. Ayrıca bunlar gözlem notları ile desteklenmiştir. Bu araştırmada uygulanan yaratıcı drama yönteminin öğrencilerin problem kurma becerilerini ve yaratıcılıklarını artırdığı, çarpma işlemine yönelik kavramsal anlamalarını geliştirdiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Concepts dominate the discipline of mathematics, and using alternative teaching methods may lead to more effective instruction. From this point of view, the aim of the research is to examine the effect of the creative drama method used in the sub-learning field of Multiplication with Natural Numbers in the primary school 3rd grade Mathematics Curriculum on students' problem-posing skills and creativity. The problem-posing skills and creativity of third-grade elementary school students were assessed at the beginning and end of the process using the Problem Posing Test (PPT) as pre-tests and post-tests. The creative drama lesson plans were implemented over an 8-week period. Both qualitative and quantitative data were obtained from the PPT. Additionally, observation notes were kept by the researcher throughout the process. In this context, the research was conducted using a simultaneous embedded design, one of the mixed research methods. Criterion sampling, a purposive sampling method, was used to select the study group. The study group consisted of 24 third-grade students from an elementary school in the center of Erzincan. To analyze the students' responses to the PPT and comment on their problem-posing skills, the Dependent Samples T-Test and Content Analysis Technique were used. The creativity of the third-grade students was examined based on the components of fluency, flexibility, and originality, and supported by observation notes. The study concluded that the creative drama method applied in this research improved students' problem-posing skills and creativity, and enhanced their conceptual understanding of multiplication.