Lise öğrencilerinin dijital oyunlarla elde ettikleri 21. yüzyıl becerileri ile oyun bağımlılığı arasındaki ilişki
The relationship between high school students' 21st century skills acquired through digital games and game addiction
  1. Tez No: 897991
  2. Yazar: TALHA KOÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH SALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Teknolojik gelişmelerle beraber günümüzde dijital oyun kavramı ortaya çıkmış ve bireylerin dijital oyunlara yöneldiği görülmüştür. Günümüzde bireylere kazandırılmak istenen 21. yüzyıl becerilerinin dijital oyunlar aracılığıyla kazanabilecekleri literatürde belirtilmiştir. Aynı zaman da dijital oyunları aşırı ve kontrolsüz kullanımının dijital oyun bağımlılığına yol açtığına değinilmiştir. Bu çalışmanın amacı lise öğrencilerinin dijital oyunlarla elde ettikleri 21. yüzyıl becerilerine ilişkin algılarını ve dijital oyun bağımlılıklarını ölçmektir. Bu çalışma ilişkisel tarama modelini esas almıştır. Araştırmanın grubunu öğrenim gören 131' erkek, 136'sı kız olmak üzere 267 lise öğrencisi oluşturmaktadır. Çalışmanın sonucunda erkek öğrencilerin dijital oyun bağımlılıklarını kız öğrencilerden yüksek olduğu görülmüştür. Aynı zamanda erkek öğrencilerin dijital oyunlarla elde ettikleri 21. yüzyıl becerilerine ilişkin algılarının kız öğrencilerden yüksek olduğu görülmüştür. Araştırmada kullanılan diğer demografik bilgilere göre lise öğrencilerinin dijital oyunlarla elde ettikleri 21. yüzyıl becerilerine ilişkin algıların ve dijital oyun bağımlılıkları düzeylerinin anlamlı birer farklılık göstermedikleri görülmüştür. Araştırma sonucunda lise öğrencilerinin dijital oyunlarla elde ettikleri 21. yüzyıl becerilerine ilişkin algılarının ve dijital oyun bağımlılıkları arasındaki ilişki incelenmiştir. Sonuçlara bakıldığında lise öğrencilerinin dijital oyunlarla elde ettikleri 21. yüzyıl becerilerine ilişkin algılarının ve dijital oyun bağımlılıklarının arasındaki ilişkinin pozitif yönde ve düşük seviyede olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
With technological developments, the concept of digital games has emerged today and it has been observed that individuals are turning to digital games. It is stated in the literature that individuals can gain 21st century skills through digital games. At the same time, it has been mentioned that excessive and uncontrolled use of digital games leads to digital game addiction. The aim of this study is to measure high school students' perceptions of 21st century skills they acquire through digital games and their digital game addiction. This study was based on the relational survey model. The study group consisted of 267 high school students, 131 of whom were male and 136 of whom were female. As a result of the study, it was seen that male students' digital game addictions were higher than female students. At the same time, it was seen that male students' perceptions of the 21st century skills they acquired through digital games were higher than female students. According to the other demographic information used in the study, it was seen that high school students' perceptions of 21st century skills acquired through digital games and their digital game addiction levels did not show a significant difference. As a result of the research, the relationship between high school students' perceptions of 21st century skills acquired through digital games and their digital game addictions was examined. The results showed that the relationship between high school students' perceptions of 21st century skills acquired through digital games and their digital game addictions was positive and at a low level.