Erken çocukluk eğitimi araştırmalarının (1991-2023) bibliyometrik bir analizi
A bibliometric analysis of early childhood education research (1991–2023)
- Tez No: 898077
- Danışmanlar: PROF. DR. PERİHAN ÜNÜVAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Okul öncesi dönemin insan yaşamında çok önemli bir kritik dönem olması bu dönemle ilgili akademik çalışmaları da beraberinde getirmiştir. Yaşamın temeli olan erken çocukluk eğitimi ile ilgili bilimsel çalışmalar oldukça fazladır. Bu dönemle ilgili yapılacak bilimsel çalışmalar ne kadar fazla olursa gelecekle ilgili kuram geliştirme daha iyi ilerleyecektir. Bunun için yapılması gerekenlerden bir kısmı nitelikli yayın yapmaktır. Nitelikli yayın yapmak için ise nitelikli bir alt yapı gerekmektedir. Bu alt yapıyı sağlayacak bilimsel araştırma yöntemlerinden birisi de bibliyometrik çalışmalardır. Erken çocukluk dönemine ilişkin bibliyometrik çalışmalar olmakla birlikte konuya ilişkin kapsamlı bir tez çalışmasına rastlanmamış olması bu tezin önemini ve çıkış noktasını oluşturmaktadır. Bu bağlamda WoS veri tabanı kullanılarak elde edilen 4796 yayın Bibliometrix programı kullanılarak analizlere tabii tutulmuştur. Bu bağlamda beş (5) alt probleme yanıt aranmıştır. Temel bibliyometrik analizler, yazar, yayın, kurum, dergi, ülke ve ağ analizlerine ilişkin analiz sonuçlarına yer verilmiştir. Analiz sonuçlarında yayınlara ilişkin temel veriler, yıllık bilimsel üretim, alanda en çok atıf alan yazarlar, yayınlar, kurumlar, dergiler, ülkeler ile bunların birbiriyle ilişkileri görsel haritalama yöntemi ve diğer bibliyometrik yöntemlerle açıklanmıştır. Ayrıca bibliyometrik çalışmalara özgü Lodka Kanunu, Bradford Kanunu gibi analizlerle de alanyazındaki en son eğilimler saptanmıştır. Bu analiz sonuçlarında öne çıkanlar incelendiğinde yıllık bilimsel büyüme oranı %24.81olarak saptanmıştır. Yıllık yayın atıf ortalaması'na ilişkin bulgular incelendiğinde ise yıllık atıf ortalamasının zirve yaptığı yıl olarak 2004 yılı (x=5,98) öne çıkmaktadır. Ülkelerden A.B.D. başı çekmektedir. Konuyla ilgili en çokyayın çıkaran yazar Alsina A. iken en çok atıf alan yazar Burchınal M. 'dir. Konu ile ilgili en çok çalışma yapan kurumun Macquaria University olduğu görülmüştür. Sonuç olarak çalışmanın alanyazına katkıda bulunması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
As the preschool period is a very important critical period in human life it has brought many academic studies related to this period. Scientific studies on early childhood education, which is the foundation of life, are quite numerous. The more scientific studies have been published on this period, the better the theory development for the future will progress. One of the things to be done for this is to make qualified publications. In order to make qualified publications, a qualified infrastructure is required. One of the scientific research methods that will provide this infrastructure is bibliometric studies. Although there are bibliometric studies on early childhood, the lack of a comprehensive thesis on the subject constitutes the importance and starting point of this thesis. In this context, 4796 publications obtained using the WoS database were subjected to analysis using the Bibliometrix program. In this context, five (5) sub-problems under the research question were sought to answer. Analysis results regarding basic bibliometric analysis, author, publication, institution, journal, country and network analysis were included. In the results of the analysis, basic data on publications, annual scientific production, the most cited authors, publications, institutions, journals, countries and their relations with each other were explained by visual mapping method and other bibliometric methods. In addition, the latest trends in the literature were determined by analyzes such as Lodka's Law and Bradford's Law, which are specific to bibliometric studies. When the prominent results of these analyses are examined, the annual scientific growth rate was found to be 24.81%. When the findings regarding the annual average citation rate are analyzed, 2004 (x=5.98) stands out as the year when the annual average citation rate peaked. Among the countries, the U.S.A. is in the lead. While the author who published the most publications on the subject is Alsina A., the most cited author is Burchınal M. It was seen that the institution that conducted the most studies on the subject was Macquaria University. As a result, the study is aimed to contribute to the literature.