Real time identification of cornering coefficients and ideal twin driving assistance
Gerçek zamanlı viraj katsayısı tehşisi ve ideal ikiz şöför destek sistemi
  1. Tez No: 898140
  2. Yazar: AHMET FARUK KELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. İLKER TEMİZER, DR. MELİH ÇAKMAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Viraj katsayıları, araçların yanal ve boylamsal dinamiklerinde kritik bir rol oynar. Yol koşulları gibi çevresel faktörler dahil birçok faktöre bağlıdırlar. Bu çalışmada, derin sinir ağlarını kullanarak köşe alma katsayılarını gerçek zamanlı olarak tanımlayan bir yöntem geliştirilmiştir. Bu tanımlama için iki farklı veri setiyle üç farklı sinir ağı mimarisi karşılaştırılmış ve sonuçlar, zamanla değişen köşe alma katsayılarıyla eğitilmiş tam bağlantılı bir ağın en iyi performansa sahip olduğunu göstermiştir. Sabit köşe alma katsayıları kullanılmasına kıyasla, bu yöntem, 1/8 ölçekli dört tekerden çekişli dört tekerden yönlendirilebilir bir araç üzerinde yapılan deneylerde yanal kuvvet tahminini \% 42.62-75.47 arasında iyileştirmiştir. Bu gerçek zamanlı tanımlamadan yararlanmak için, dört tekerden çekiş ve dört tekerden yönlendirme sisteminden faydalanan bir kontrol yöntemi geliştirilmiştir. Kontrol yöntemi, doğrusal olmayan bir model öngörülü kontrolcü kullanmaktadır. Kontrol sistemi, sürücünün kontrol girişlerini ideal önden çekişli önden yönlendirilebilir bir araç ikizinde kullanarak, sürücü tarafından belirlenen sabit köşe alma katsayılarıyla referans hızlar elde etmek için çalışır. Bu referanslardan yola çıkarak, doğrusal olmayan model öngörülü kontrolcü, dört tekerden çekişli dört tekerden yönlendirilebilir araç için optimal kontrol girişlerini hesaplayabilir. Simülasyon sonuçları, bu kontrol yönteminin referans takibini normal olarak sürülen önden çekişli önden yönlendirilebilir araca göre \% 85 oranında iyileştirdiğini göstermektedir. Kontrolcü deneysel bir ortamda test edilmiş ve sonuçları \% 12.12 oranında iyileştirdiği bulunmuştur. Gelişimdeki azalma, ölçümlerdeki gürültüye ve kontrol sistemindeki gecikmelere bağlanabilir.
Özet (Çeviri)
Cornering coefficients play a crucial role in vehicles' lateral and longitudinal dynamics. They depend on many factors, including environmental factors such as road conditions. In this study, a method that identifies cornering coefficients in real-time by utilizing deep neural networks is developed. Three different neural network architectures with two different datasets are compared for this identification. Results show that a fully connected network trained with time-varying cornering coefficients performs best. Compared to constant cornering coefficients, this method improves the lateral force estimation between 42.62-75.47 \% in experiments conducted on a 1/8 scale four-wheel drive four-wheel steering vehicle. A control method that utilizes the identified cornering coefficients to cancel out the changes in cornering coefficient by utilizing 4 wheel drive 4 wheel steering system is developed. The control method utilizes a nonlinear model predictive controller. The control system uses the driver's control inputs in an ideal front wheel drive front wheel steering twin of the vehicle with constant cornering coefficients set by the driver, to obtain reference velocities. The nonlinear model predictive controller can calculate the optimal control inputs for a 4-wheel drive, 4-wheel steering vehicle from these references. The simulation results show that this control method improves reference tracking by 85 \% compared to a conventional configuration, i.e., a front wheel drive front wheel steering vehicle. The controller is tested on an experimental setting and found to be improving the results by 12.12 \%. The reduction in improvement can be attributed to noise in measurements and delays in the control system.