İdiyopatik jeneralize epilepsi tanılı hastalarda mirna alt tiplerinin ekspresyon düzeylerinin incelenmesi
- Tez No: 898291
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDA USLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Giriş: İdiyopatik jeneralize epilepsiler (İJE) tüm epilepsilerin yaklaşık üçte birini kapsamakta olup, bunların büyük kısmı da çocukluk ya da ergenlik dönemlerinde başlar. İJE tanısında kullanılan herhangi bir biyobelirteç bulunmamaktadır. Daha önce birçok epilepsi hastasında miRNA alt tipleri olan miR-146a, miR-155 ve miR- 132 bakılmış olup kontrol grubuna göre istatistiksel olarak ekspresyon seviyelerinin farklılık gösterdiği saptanmıştır. Çalışmamızda İJE hastalarında miR-132, miR-146a ve miR-155'in ekspresyon düzeyleri incelenmiş ve olası aday biyobelirteç potansiyellerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Bu amaçla çalışmaya İJE tanılı 46 hasta ve 50 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. Sırasıyla; miR-132, miR-146a ve miR-155'in ekspresyon düzeyleri qRT-PZR yöntemiyle incelenmiştir. Bu işlem için U6 snRNA housekeeping gen olarak değerlendirilmiştir. İstatistiksel analizlerde ilk olarak verilerin dağılımına Shapiro- Wilk testi ile bakılmış, normal olmayan dağılım gösteren gruplara Mann Whitney testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Idiopathic generalized epilepsies (IGE) comprise approximately one-third of all epilepsies, and the majority of these begin in childhood or adolescence. There is no biomarker used in the diagnosis of IGE. The miRNA subtypes miR-146a, miR-155 and miR-132 were examined in many epilepsy patients before, and it was found that the expression levels differed statistically compared to the control group. In our study, the expression levels of miR-132, miR-146a and miR-155 in IGE patients were examined and it was aimed to determine possible candidate biomarker potentials. Method: For this purpose, 46 patients with IGE and 50 healthy controls were included in the study. Respectively; The expression levels of miR-132, miR-146a and miR-155 were examined by qRT-PCR method. For this process, U6 snRNA was evaluated as a housekeeping gene. In the statistical analysis, the distribution of the data was first examined with the Shapiro-Wilk test, and the Mann Whitney test was applied to the groups with non-normal distribution. A p value of