Okula hazır bulunuşluk test skorları ile anne sütünün ileri dönem etkilerinin araştırılması
Investigation of the long-term effects of breastfeeding with school readyness test scores
- Tez No: 898363
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN ALTUNTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Giriş : Anne sütü, neredeyse tüm bebekler için en uygun besin kaynağıdır. Emzirmenin hem çocuklar hem de anneler için birçok faydası vardır ve bu etkiler doza bağlıdır. Emzirme, emzirme döneminde bebeğe doğrudan sağlık yararları sağlar ve bunların bir kısmı sütten kesildikten sonra da devam eder. Anne sütünün kısa dönem faydaları iyi belirlenmiş olmasına karşın uzun vadeli yararlarını gösteren kanıtlar esas olarak boylamsal kohort çalışmalarına dayanmaktadır ve bu yüzden kısıtlıdır. Ayrıca çalışmalarda hem emzirme hem de sağlık sonuçlarıyla ilişkili yetersiz şekilde kontrol edilen veya ölçülmemiş faktörler kafa karışıklığına neden olmaktadır. Amaç : Çalışmamızın amacı kendi hazırlamış olduğumuz demografik bilgi anketi ve Marmara ilköğretime Hazır Oluş Ölçeği (MİHÖ) sonuçları ile anne sütünün uzun dönem etkilerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem : Çalışmamıza özel bir ilkokulda 2019 -2023 arasında 1. sınıfa başlayacak ve ailesi tarafından onam verilen öğrenciler ve anneleri dahil edildi. Preterm doğan,konjenital anomalisi olan, kronik gelişimi etkileyecek kronik hastalığı olanlar,asfiksi öyküsü olanlar ve aşıları tam olmayanlar çalışma dışı bırakıldı. Çocukların ve annelerinin demografik bilgilerini almak üzere annelere anket uygulandı. Okula hazırbulunuşluk test sonuçları (MİHÖ) okuldan temin edildi. Anne sütü alım öykülerine göre test sonuçları ve demografik özellikler yorumlandı. Bulgular : Çalışmamıza 74 kız (%49,7 ) , 75 erkek (%50 ) toplam 149 çocuk alındı . Ancak 124 öğrencinin (65 kız (%52) , 59 erkek (%47 )) MİHÖ test sonçlarına ulaşıldı. Çocukların tamamı en az 1 sene okul öncesi eğitim almış iv bulunmaktaydı. Öğrencilerin %98 inin değişik sürelerde anne sütü aldığı, %1,3^nün ise hiç anne sütüalmadığı gözlendi. Çalışmaya dahil olanların sadece anne sütü ile beslenme süreleri ortalama 5,33±1,44 ay, toplam anne sütü ile beslenme süreleri ortalama 17,86±8,93 aydı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Breast milk is the optimal source of nutrition for almost all infants. Breastfeeding provides numerous benefits for both children and mothers, and these effects are dose-dependent. Breastfeeding offers direct health benefits to the baby during the nursing period, some of which continue even after weaning. While the short-term benefits of breastfeeding are well established, evidence demonstrating its long-term advantages is primarily based on longitudinal cohort studies and thus remains limited. Additionally, inadequate control of confounding factors related to both breastfeeding and health outcomes in studies contributes to confusion. Objective: The aim of this study is to investigate the long-term effects of breastfeeding through our demographic information survey and the results of the Marmara School Readiness Scale (MİHÖ). Materials and Methods: Our study included students and their mothers who received parental consent and were about to start first grade at a private primary school between 2019 and 2023. Exclusion criteria included preterm birth, congenital anomalies, chronic illnesses affecting development, a history of asphyxia, and incomplete vaccinations. A survey was administered to mothers to collect demographic information about the children and themselves, and school readiness test results (MİHÖ) were obtained from the school. Test results and demographic data were analyzed according to breastfeeding duration. Results: A total of 149 children, comprising 74 girls (49.7%) and 75 boys (50%), participated in the study, with 124 students' MİHÖ test results available (65 girls (52%) and 59 boys (47%)). All children had attended at least one year of vi preschool education. It was observed that 98% of students had received breast milk for varying durations, while 1.3% had never been breastfed. The average duration of exclusive breastfeeding was 5.33±1.44 months, and the total breastfeeding duration was 17.86±8.93 months.