Identification and analysis of drug-impregnated paper from prisons in England between 2018-2020
2018-2020 yılları arasında İngiltere'deki cezaevlerinde bulunan uyuşturucu emdirilmiş kağıtların tespiti ve analizi
- Tez No: 898381
- Danışmanlar: PROF. ATHOLL JOHNSTON
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Queen Mary University of London
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Adli Kimya ve Adli Toksikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Giriş: Uyuşturucunun kötüye kullanımı, toplumun her kademesinde giderek yaygınlaşan küresel bir sorundur. Cezaevlerinde kullanımı, daha fazla kargaşa ve şiddete katkıda bulunmanın yanı sıra mahkûm güvenliği, rehabilitasyon ve iyileşme üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir. Mahkumlara gönderilen emdirilmiş kağıtlar şeklindeki yeni psikoaktif maddeler (NPS), elektronik sigara yoluyla yaygın olarak kullanıldıkları cezaevi ortamlarında özel bir endişe kaynağıdır. Amaç: Bu çalışma, cezaevi mahkumlarına gönderilen kâğıt örneklerine emdirilmiş yeni ortaya çıkan NPS çeşitlerini tanımlamak için spektral bir veri tabanı ve nitel bir yöntem geliştirmek amacıyla yürütülmüştür. Amaç, hızlı tespit ve tanımlamaya yardımcı olmak ve bu bulguların cezaevlerindeki uyuşturucu yaygınlığı ve eğilimlerinin iyi bir göstergesi olabileceğini göstermektir. Metot: 2018 ve 2020 yılları arasında on iki İngiliz cezaevinde ele geçirilen 1250 adli olmayan kâğıt örneği, cezaevlerinde dolaşımda olan NPS'leri belirlemek için analiz edilmiştir. Farklı yerlerden alınan ve uyuşturucu emdirilmiş olduğu düşünülen her bir kâğıt parçasından yaklaşık 1 cm²'lik kağıt kesilmiştir. Örnekler, LCMS sınıfı su içinde 1 mL %50 (v/v) metanol içeren ayrı 1,5 mL Eppendorf tüplerine yerleştirilmiştir. Örneklerden vorteksle karıştırılarak ekstraktlar hazırlanmıştır (30 dakika). Taşınmayı kontrol etmek için her bir ekstraktın analizi arasında bir kör mobil faz enjekte edilmiştir. Ekstraktlar, pozitif iyon modunda elektrosprey iyonizasyonlu bir Agilent Technologies 1290 Infinity II- 6545 Q-TOF LC/MS cihazı kullanılarak taranmıştır. Cihaz, 40°C'de tutulan bir Agilent Eclipse Plus C18 1,8 mm 2,1x100 mm kolon kullanmaktadır. İlaç ayrımı, her ikisi de 5 mmol/L amonyum format içinde %0,01 (v/v) formik asit içeren basit bir doğrusal su (A) ve metanol (B) gradyanı kullanılarak 400 μL/dak akış hızında toplam 13 dakika boyunca gerçekleştirilmiştir. Örnek enjeksiyon hacmi 0,2 μL idi. Sonuçlar: Araştırma bulguları, 2018-2020 yılları arasında İngiliz cezaevlerinde uyuşturucu emdirilmiş kâğıt ele geçirmelerinde tespit edilen en yaygın uyuşturucu grubunun SCRA olduğunu ve bunu A Sınıfı uyuşturucular ile B Sınıfı uyuşturucuların izlediğini göstermiştir. SCRA'lar erkek cezaevlerinde daha yüksek yaygınlığa sahipken, kadın cezaevlerinde A Sınıfı uyuşturucuların yaygınlığı daha yüksektir. Ayrıca, daha düşük güvenlik seviyesine (C kategorisi) sahip erkek cezaevlerinde nikotin yaygınlığının daha yüksek olduğu B kategorisi cezaevlerine kıyasla B sınıfı, C sınıfı ve kötüye kullanılan reçeteli ilaçların yaygınlığının daha yüksek olduğu görülmüştür. Uyuşturucu grubu ile cinsiyet, cezaevi kategorisi ve coğrafi konumlar arasındaki ilişkiler Minitab yazılımı kullanılarak Pearson ki-kare testi ile istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Sonuç: Bu çalışmanın sonuçları cezaevlerinde uyuşturucu kullanımına ilişkin yeni bilgiler sağlamıştır. Bu bulgular polisiye bilgi olarak önemli olabilir ve özellikle her cezaevinde en yaygın olarak kötüye kullanılan uyuşturuculara yönelik tedavi planlarının geliştirilmesinde cezaevlerindeki uyuşturucu politikalarını belirleyenlere yardımcı olmak için kullanılabilir. Bu analiz, cezaevlerine uyuşturucu kaçakçılığı yollarının tespit edilmesine yardımcı olacak ve cezaevi personelinin bu alanlara daha fazla dikkat etmesini sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Drug misuse is a global concern that has become increasingly widespread across all levels of society. Its use in prisons contributes to greater disruption and violence, as well as having a negative influence on prisoner safety, rehabilitation, and recovery. Novel psychoactive substances (NPS) in the forms of impregnated papers posted to prisoners are of a particular concern in prison settings where they are commonly used by vaping. Aims: This study was conducted to develop a spectral database and a qualitative method to identify the variety of emerging NPS impregnated onto paper samples sent to prison inmates. The aim was to help rapid detection and identification and to demonstrate that these findings can be a good indicator of the drug prevalence and trends in prisons. Methods: 1250 non-judicial paper samples seized from twelve English prisons between 2018 and 2020 were analysed to determine the NPSs circulating in the prisons. From each piece of paper, from different locations, believed to be impregnated with drugs, approximately 1 cm² of paper was cut. Samples were placed into separate 1.5 mL Eppendorf tubes with 1 mL of 50% (v/v) methanol in LCMS- grade water. Extracts were prepared from the samples by vortex-mixing (30min). A mobile phase blank was injected between the analysis of each extract to check for carryover. Extracts were screened using an Agilent Technologies 1290 Infinity II - 6545 Q-TOF LC/MS instrument with electrospray ionization in positive ion mode. It uses an Agilent Eclipse Plus C18 1.8 mm 2.1x100 mm column, maintained at 40°C. Drug separation was performed over a total of 13 min using a simple linear gradient of water (A), and methanol (B), both contained 0.01% (v/v) formic acid in 5 mmol/L ammonium formate, at a flow rate of 400 μL/min. Sample injection volume was 0.2 μL. Results: The research findings showed that SCRA was the most prevalent drug group detected in drug-impregnated paper seizures in English prisons between 2018 and 2020 and followed by Class A drugs and Class B drugs. SCRAs had higher prevalence in male prisons whereas female prisons presented a higher prevalence of Class A drugs. Furthermore, male prisons with lower security level (category C) were appeared to have a higher prevalence of Class B, Class C and abused prescription drugs compared to category B prisons which had a higher prevalence of nicotine. Associations between drug group and sex, prison category and geographical locations were statistically analysed by Pearson chi-square test using Minitab software. 5 Conclusion: The outcomes of this study have provided new information regarding drug use in prison. These findings may be significant as police information and could be utilised to aid drug policymakers in prisons, particularly in the development of treatment plans addressing the most commonly misused drugs in each prison. This analysis would help in the identification of drug smuggling ways into jails, enables prison staff to pay more attention on these sites.