Laparoskopik minimal invaziv jinekolojik cerrahilerde perioperatif ketamin-lidokain infüzyonu ile lidokain infüzyonunun postoperatif ağrı, bulantı-kusma, titreme, derlenme üzerine etkilerinin incelenmesi
The effects of ketamine-lidocaine infusion and lidocaine infusion on postoperative pain, nausea-vomiting, shivering and recovery in laparoscopic minimal gynecologic surgeries
- Tez No: 908925
- Danışmanlar: PROF. DR. BERİT GÖKÇE CEYLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Laparoskopik Minimal İnvaziv Jinekolojik Cerrahilerde Perioperatif Ketamin-Lidokain İnfüzyonu ile Lidokain İnfüzyonunun Postoperatif Ağrı, Bulantı-Kusma, Titreme, Derlenme Üzerine Etkilerinin İncelenmesi Laparoskopik minimal invaziv jinekolojik cerrahiler, günümüzde yaygın olarak uygulanmakta olup, daha düşük postoperatif ağrı, daha az kan kaybı ve erken iyileşme gibi avantajlar sunmasına rağmen, postoperatif ağrı yönetimi hekimler için hala önemli bir zorluk oluşturmaktadır. Kliniğimizde, multimodal analjezi prensipleri doğrultusunda iki farklı etki mekanizmasına sahip analjezik ajanların etkinliği retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Bu kapsamda, perioperatif lidokain infüzyonu uygulanan hastalar ile lidokaine ek olarak ketamin infüzyonu uygulanan hastaların verileri incelenmiştir. Elde edilen bulgular, kombine kullanımın etkili analjezi sağlamanın yanı sıra daha az komplikasyon ve daha yüksek derlenme kalitesi ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Ketamin-lidokain infüzyonu uygulanan grupta, lidokain infüzyonu uygulanan gruba kıyasla, ekstübasyon ve derlenme sürelerinde belirgin bir değişiklik olmamıştır. Buna rağmen postoperatif 24. saate kadar daha yüksek QoR-15 derlenme kalitesi anket skorları, daha düşük kurtarma analjezisi ihtiyacı, daha düşük postoperatif VAS skorları, daha düşük titreme skorları ve daha az bulantı-kusma insidansı gözlenmiştir. Bu çalışma retrospektif tasarımı nedeniyle bazı sınırlamalara sahip olsa da, ketamin ve lidokain kombinasyonunun laparoskopik cerrahilerde postoperatif sonuçları iyileştirebileceğini göstermektedir. Literatür taramamıza göre bu çalışma, ketamin ve lidokain kombinasyonunun lidokain ile karşılaştırılarak derlenme kalitesi açısından değerlendirildiği ilk çalışma olma özelliğini taşımaktadır. Bu kombinasyonun diğer cerrahi alanlarda kullanımının araştırılması için ileriye dönük, randomize kontrollü çalışmalara ihtiyaç olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Evaluation of the Effects of Perioperative Ketamine-Lidocaine Infusion Versus Lidocaine Infusion on Postoperative Pain, Nausea-Vomiting, Shivering, and Recovery in Laparoscopic Minimally Invasive Gynecological Surgeries Laparoscopic minimally invasive gynecological surgeries are widely performed today, offering advantages such as reduced postoperative pain, less blood loss, and faster recovery. However, postoperative pain management remains a significant challenge for clinicians. In our clinic, the efficacy of analgesic agents with two different mechanisms of action was retrospectively evaluated in line with multimodal analgesia principles. Data from patients who received perioperative lidocaine infusion and those who received a combination of ketamine and lidocaine infusion were analyzed. The findings revealed that the combined use of these agents was associated with effective analgesia, fewer complications, and improved recovery quality. In ketamine-lidocaine infusion applied group, compared to the lidocaine-only group, there was no significant change in extubation and recovery times. However, higher QoR-15 recovery quality scores, reduced need for rescue analgesics, lower postoperative VAS scores, lower shivering scores, and decreased incidence of nausea and vomiting were observed up to 24 hours postoperatively. Although this study has some limitations due to its retrospective design, it showss that the combination of ketamine and lidocaine has the potential to improve postoperative outcomes in laparoscopic surgeries. According to our literature review, this is the first study to compare the combination of ketamine and lidocaine with lidocaine alone in terms of recovery quality. Prospective, randomized controlled studies are needed to investigate the applicability of this combination in other surgical fields.