Koksartrozda sarkopeni varlığının bilgisayarlı tomografi ile kantitatif olarak değerlendirilmesi
Quantitative assessment of the presence of sarcopenia in coxarthrosis with computed tomography
- Tez No: 898512
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA DURAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Amacımız koksartrozun varlığı ve şiddeti ile sarkopeni ilişkisini bilgisayarlı tomografi ile kantitatif olarak değerlendirmektir. Ayrıca koksartrozda sarkopeni değerlendirilmesinde subtrokanterik uyluk kaslarının psoas kasına alternatif olarak kullanılabilirliğini araştırmaktır. Materyal ve Metod: Ankara Şehir Hastanesi'nde 01.06.2019-01.05.2023 tarihleri arasında, değişik ön tanılarla çekilen kalça ve pelvis bilgisayarlı tomografileri retrospektif olarak incelendi. Dejeneratif kalça osteoartriti bulunan, 18-90 yaş arası kadın ve erkek hastalar çalışmaya dahil edildi. Tüm hastaların sağ ve sol kalçalarındaki koksartroz derecesi Tönnis sınıflandırması ile belirlendi. Sarkopeniyi değerlendirmek için radyoloji iş istasyonlarında bulunan yazılım programı kullanılarak, L4 vertebra seviyesinden bilateral psoas kasları ve küçük trokanterin alt sınırı hizasında subtrokanterik düzeyden bilateral uyluk kasları alanları ve ortalama dansite değerleri, tek kesit üzerinden manuel olarak ölçüldü. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 101 hastadan 60'ı kadın (%59,4), 41'i ise erkekti (%40,6). Çalışma grubunun yaş ortalaması 59,77±10,32 yıl idi. Hastalardan 69'u 0,05), subtrokanterik uyluk kas dansiteleri kadınlarda erkeklere göre anlamlı derecede düşüktü (p< 0,05). Her iki kas alanında yaş grupları arasında fark izlenmezken (p>0,05), kas dansiteleri ≥65 yaş grubunda daha düşüktü (p< 0,05). Tönnis gradesine göre psoas ve subtrokanterik uyluk kas alan ve dansiteleri arasında pozitif korelasyon saptandı. Sonuç: Koksartroz varlığı ve şiddeti ile psoas ve subtrokanterik uyluk kaslarının alan ve dansiteleri ilişkilidir. Subtrokanterik uyluk kasları da sarkopeni değerlendirmesinde kullanılabilecek ve fizik tedavi açısından hedeflenebilecek alternatif kas grubudur.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to quantitatively evaluate the presence and severity of coxarthrosis in relation to sarcopenia using computed tomography. Additionally, we aim to investigate the feasibility of using the subtrochanteric thigh muscles as an alternative to the psoas muscle for evaluating sarcopenia in coxarthrosis. Materials and Methods: Retrospective analysis was performed on hip and pelvic CT scans obtained between June 1, 2019, and May 1, 2023, at Ankara City Hospital. Male and female patients aged 18-90 years with a diagnosis of degenerative hip osteoarthritis were included in the study. The degree of coxarthrosis in the right and left hips of all patients was determined using the Tönnis classification. To evaluate sarcopenia, areas and mean density values of the bilateral psoas muscles at the level of the L4 vertebra and the bilateral thigh muscles at the subtrochanteric level, just below the lesser trochanter, were manually measured using software programs available in the radiology workstations. Results: The study included 60 female patients (59.4%) and 41 male patients (40.6%) out of the 101 patients included. The mean age of the study group was 59.77±10.32 years.