İş yeri gezginleri: Çalışanların kariyer sürdürülebilirlikleri
Work place nomads: Career sustainability of employees
- Tez No: 898917
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OLCAY YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: TED Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, çalışanların kariyer tatmini ve kariyer hedefi tutarsızlığının çalışanların kariyer sürdürülebilirliğini anlamlı bir şekilde yordayıp yordamadığını belirlemektir. Araştırmada, 25-65 yaş arasında Türkiye'de yaşayan ve halihazırda çalışan 461 kişiden veri toplanmıştır. Bu araştırmada demografik form, Kariyer Memnuniyeti Ölçeği, Kariyer Hedefi Tutarsızlıkları Ölçeği ve Kariyer Sürdürülebilirliği Ölçeği veri toplama araçları olarak kullanılmıştır. Çalışanların kariyer tatmini ve kariyer hedefi tutarsızlığının çalışanların kariyer sürdürülebilirliğini anlamlı bir şekilde yordayıp yordamadığını belirlemek için çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Katılımcıların kariyer doyumlarının, kariyer hedefi tutarsızlıklarının ve kariyer sürdürülebilirliklerinin yaşa, kurum tipine ve medeni durumuna göre değişip değişmediğini belirlemek için bağımsız örneklemler t testi, yaşa ve aylık gelire göre değişip değişmediğini belirlemek için de tek yönlü varyans analizinden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda kariyer tatmini ve kariyer hedefi farklılığının, 25-65 yaş aralığında halihazırda çalışan kişilerin kariyer sürdürülebilirliğini anlamlı düzeyde yordadığı belirlendi. Kariyer tatmini, kariyer sürdürülebilirliğini pozitif yönde, kariyer hedefi tutarsızlığı ise kariyer sürdürülebilirliğini negatif olarak yordamaktadır. Sonuçlar ve öneriler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to determine whether employees' career satisfaction and career goal discrepancy significantly predict employees' career sustainability. In the study, data was collected from 461 people between the ages of 25-65 who live and work in Türkiye. In this research, demographic form, Career Satisfaction Scale, Career Goal Discrepancy Scale and Career Sustainability Scale were used as data collection tools. Multiple linear regression analysis was used to determine whether employees' career satisfaction and career goal discrepancy significantly predicted employees' career sustainability. Independent samples t test was used to determine whether participants' career satisfaction, career goal discrepancy and career sustainability varied according to age, institution type and marital status, and one-way analysis of variance was used to determine whether it varied according to age and monthly income. As a result of the research, it was determined that career satisfaction and career goal discrepancy significantly predicted the career sustainability of currently working people between the ages of 25-65. Career satisfaction predicts career sustainability positively, and career goal discrepancy predicts career sustainability negatively. Results and recommendations are discussed.