Servikal kas kalınlıkları ve servikal lordoz açısının boyun ağrısı ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship with the neck pain of the cervical muscle thickness and cervical lordosis angle
  1. Tez No: 919836
  2. Yazar: GÜLÜZAR GÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLA TEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı nonspesifik kronik boyun ağrılı servikal lordoz kaybı olan ve olmayan iki hasta grubunun servikal kaslarının göreceli kesit alanlarını (R-CSA'larını) ölçerek morfolojik farklılıklarını ve servikal disk dejenerasyonu durumlarını karşılaştırıp servikal lordoz kaybının servikal kasların göreceli kesit alanları (R-CSA'ları) ve disk dejenerasyonu üzerindeki etkisini incelemektir. Yöntem: Çalışmamıza nonspesifik kronik boyun ağrılı servikal lordoz kaybı olan 91 hasta ve servikal lordoz kaybı olmayan 100 hasta olmak üzere toplam 201 hasta dahil edildi. Retrospektif olarak Manyetik Rezonans Görüntüleri (MRG) üzerinden yüzeyel ve derin grup olmak üzere ayrı ayrı hem servikal fleksör hem de servikal ekstansör kasların R-CSA'ları ölçülüp disk dejenerasyonu durumları belirlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study is to investigate the morphological differences and cervical disc degeneration status between two patient groups: those with chronic nonspecific neck pain with and without cervical lordosis loss by measuring the relative cross-sectional areas (R-CSAs) of their cervical muscles. Additionally, we aim to examine the impact of cervical lordosis loss on the R-CSAs of cervical muscles and on disc degeneration. Method: Our study included a total of 201 patients with chronic nonspecific neck pain: 91 patients with cervical lordosis loss and 100 patients without cervical lordosis loss. The R-CSAs of both cervical flexor and extensor muscles, categorized into superficial and deep muscle groups, were measured retrospectively on Magnetic Resonance Images (MRI), and disc degeneration status was assessed.