Biyoloji üzerine arazi çalışması yapan araştırmacıların iş sağlığı ve güvenliği performansına etki eden faktörlerin göreceli önem indeksi ile belirlenerek değerlendirilmesi
Evaluation of the factors affecting the occupational health and safety performance of researchers conducting field studies on biology by determining them with the relative importance index
- Tez No: 899091
- Danışmanlar: PROF. DR. TAMER KEÇELİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez çalıĢmasında, biyoloji alanında arazi koĢulları içerisinde araĢtırıcılara zarar verme ihtimali olan tehlikeleri öngörebilmek ve muhtemel tehlike etmenlerini tespit edebilmek amaçlanmıĢtır. Tespit edilen tehlikeler iĢ sağlığı ve güvenliği açısından Göreceli Önem Ġndeksi yöntemi ile değerlendirilmiĢtir. Değerlendirme sonuçları doğrultusunda araĢtırmacıların tehlikelere karĢı daha bilinçli ve tedbirli davranmalarını sağlamak suretiyle çalıĢmaları sırasında meydana gelebilecek iĢ kazaları ve meslek hastalıklarının önüne geçmek hedeflenmektedir. ÇalıĢma hazırlanırken literatürden, biyoloji alanında arazi çalıĢması yapan araĢtırmacılardan, çalıĢma alanları içerisinde arazi ve doğa bulunan farklı meslek gruplarındaki insanlardan ve kiĢisel deneyimlerden yararlanılmıĢtır. Bu bağlamda biyoloji üzerine arazi çalıĢması yapan araĢtırmacıların iĢ sağlığı ve güvenliği performansına etki eden 13 ana faktör, 93 alt faktör tespit edilmiĢtir. Ana faktörler göreceli önem indeksi ortalamaları, alt faktörler ise göreceli önem indeksi verilerine göre sıralanmıĢtır. ÇalıĢma sonunda biyoloji üzerine arazi çalıĢması yapan araĢtırmacıların iĢ sağlığı ve güvenliği performansına etki eden ana ve alt faktörler tartıĢılmıĢ ve araĢtırmacılara yönelik öneriler sıralanmıĢtır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, was to anticipate potential risks for researchers in the field of biology and pinpoint potential risk factors. We evaluated the identified hazards using the Relative Importance Index method to ensure occupational health and safety. According to the evaluation results, the goal is to prevent work accidents and occupational diseases by encouraging researchers to act more consciously and cautiously in the face of potential danger. Researchers conducting field work in the field of biology, members of various professional groups specialising in land and nature studies, and personal experiences all contributed to the preparation of this study. In this context, we identified 13 main factors and 93 sub-factors that impact the occupational health and safety performance of researchers conducting field studies in biology. We list the main factors based on relative importance index averages, while we list the subvariables based on data from the relative importance index. At the end of the study, we discussed the main and sub-factors affecting the occupational health and safety performance of researchers conducting field studies on biology and listed recommendations for researchers.