The effect of arc stud welding parameters on mechanical properties of Docol 1500M steel welding joints
Ark saplama kaynak parametrelerinin Docol 1500M kaynak bağlantılarının mekanik özelliklerine etkisi
- Tez No: 899118
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER EYERCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Konstriksüyon ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Ark saplama kaynağı, arkın metalleri eritme özelliğinden yararlanan bir kaynak yöntemidir. Saplama kaynağı genellikle diş çekmenin sorunlu olduğu ve kaynağın zor olduğu yüzeylere uygulanan kolay ve hızlı bir kaynak yöntemidir. Docol 1500M malzemeleri, 1700 MPa'ya kadar yüksek çekme mukavemetine ve iyi sünekliğe sahip gelişmiş yüksek mukavemetli çeliklerdir. Bu malzemeler otomotiv sektöründe hem araç hafifliği hem de gelişmiş çarpışma koruması açısından yüksek verimlilik sağlıyor. Bu çalışmada, 20MnB4 kalite karbon çeliği dişli saplamaların Docol 1500M levha üzerine ark saplama kaynağı işlemi kullanılarak kaynak edilebilirliği araştırılmıştır. Kaynak işlemi, 300A'den 500A'e kadar değişen elektrik akımı değerlerinde ve 0,125 saniyeden 0,300 saniyeye kadar farklı kaynak sürelerinde, 3mm dalma değeri ve 5,9mm kaldırma mesafesi gibi değişken kaynak parametrelerinde, farklı birleşim değerlerinde seramik yüksükler kullanılarak gerçekleştirildi. Kaliteli bir kaynak elde etmek için en uygun kaynak parametreleri ve bu parametrelerin mekanik ve mikro yapısal özelliklere etkileri deneysel olarak incelenmiş, kaynaklı numunelerin görsel muayenesi, eğilme testleri, çekme mukavemeti ve sertlik özellikleri gibi metalürjik incelemeler yapılmış ve mikro yapısal değerlendirme ile açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Arc stud welding is a welding method that takes advantage of the arc's ability to melt metals. Stud welding is an easy and fast welding method that is generally applied to surfaces where threading is problematic and welding is difficult. Docol 1500M materials are advanced high-strength steels (AHSS) with high tensile strength up to 1700 MPa and good ductility. These materials provide high efficiency in the automotive industry in terms of both vehicle lightness and advanced crash protection. In this study, the weldability of 20MnB4 quality carbon steel threaded studs on the Docol 1500M plate was investigated using the arc stud welding process. The welding process was carried out using ceramic ferrules in different combination values with electric current values ranging from 300A to 500A and different welding times from 0.125 seconds to 0.300 seconds, and variable welding parameters such as 3mm plunge value and 5.9mm lifting distance. To obtain a quality weld, the most suitable welding parameters and the effects of these parameters on mechanical and microstructural properties were examined experimentally, metallurgical examinations such as visual inspection of welded samples, bending tests, tensile strength, and hardness properties were carried out and an attempt was made to explain them with microstructural evaluation.