Exploration of practitioners' continuance intention toward agile methodology usage: An empirical investigation
Uygulayıcıların çevik metodoloji kullanımını sürdürme niyetinin araştırılması: Ampirik bir inceleme
  1. Tez No: 899212
  2. Yazar: TUĞÇE VURAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ ÖZKAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Çevik metodoloji, geleneksel metodolojilere kıyasla yazılım geliştirmede sağladığı esneklik sayesinde organizasyonlar tarafından benimsenmektedir. Çevik uygulamaları yaygınlaştıkça, uygulayıcıların Çevik metodolojiyi kullanmaya devam etme niyetlerini etkileyen faktörleri anlamak kritik önem taşımaya başlamıştır. Ancak, literatürde uygulayıcıların Çevik metodoloji kullanımını sürdürme niyetinin incelenmesine yeterince önem gösterilmediği görülmüştür. Bu bağlamda, mevcut çalışma, uygulayıcıların Çevik metodolojiyi kullanmaya devam etme niyetlerini etkileyen faktörleri belirlemeyi amaçlamaktadır. Faktörleri belirlemek amacı ile, sistematik literatür taraması yapılmış ve uzman görüşleri alınmıştır. Çalışma ayrıca, belirlenen faktörlerin Çevik metodoloji kullanımını devam etme niyeti üzerindeki etkilerini incelemeyi ve Çevik metodoloji bağlamında Beklenti Doğrulama Modeli'ni genişleten bir model önermeyi hedeflemektedir. Önerilen modeli test etmek için Türkiye'deki farklı organizasyonlarda çalışan 97 Çevik metodoloji uygulayıcısından veriler çevrimiçi bir anket aracılığıyla toplanmıştır. Veri toplama işleminin ardından, model sırasıyla güvenilirlik testleri, Açımlayıcı Faktör Analizi, Doğrulayıcı Faktör Analizi ve Yapısal Eşitlik Modeli ile doğrulanmıştır. Yapısal Eşitlik Modeli kullanılarak, etkili faktörler ve bu faktörlerin aralarındaki ilişkiler analiz edilmiştir ve modelin son hali sunulmuştur. Son olarak, çalışmanın bulguları mevcut literatür kapsamında değerlendirilmiş, karşılaştırılmış ve karşıtlıklar ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Organizations have embraced Agile methodology due to its flexible approach to software development compared to traditional methodologies. As Agile practices become widespread, it is crucial to understand the factors influencing practitioners' intentions to continue using Agile methodology. However, little attention is given to investigating Agile methodology continuance intention in the literature. The present study aims to identify the factors influencing practitioners' continuance intention toward Agile methodology usage. In order to specify the factors, a systematic literature review was performed and expert opinions were taken. The study also examines the influence of identified factors on the continuance intention of Agile methodology and proposes a model extending the Expectation Confirmation Model in the context of Agile methodology. The proposed model was validated with data collected from 97 Agile practitioners working at different organizations in Türkiye through an online questionnaire. After data collection, the model was verified with the reliability tests, Exploratory Factor Analysis, Confirmatory Factor Analysis, and Structural Equation Modeling. By utilizing Structural Equation Modeling, the influencing factors and the relationships among these factors were analyzed and the final model is proposed. Finally, the study's findings were evaluated, compared, and contrasted with the existing literature.