Farklı tipte kanatçıkların çapraz akışlı ısı değiştiricisinde deneysel olarak incelenmesi
Experimentally investigation in cros flow heat exchanger with different fin geometries
- Tez No: 177722
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSAK KOTCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Yapılan bu tez çalışmasında borulu silindirik, altıgen ve kare kanatçıklı geometriyesahip çapraz akışlı ısı değiştiricisinde akış ve ısı transferi deneysel olarak çalışılmıştır.Bu çalışmada, kanatçıklar ısı değiştiricisi içerisinde alt ve üst plakalara paralel olarakyerleştirilmiştir. Yapılan çalışmada, her iki akışkanın karışmadığı hava ve su akışkançiftinin farklı sıcaklık ve akışkan debilerinde ölçümler gerçekleştirilmiştir. Sıcakakışkan olarak hava, soğuk akışkan olarak su seçilmiştir. Deneyler; su için sabit akışdebisi 0,00124 kg/sn de ve hava için Re sayısının çeşitli aralıklarında(3000
Özet (Çeviri)
In the present study, flow and heat transfer have been investigated experimentally for across flow heat exchanger having cylindrical, hexagonal and square fin (CHSF)geometry. In this study, fins inside heat exchanger are fabricated by parallel over thebutton and top plates. The temperature variation unmixed of both fluids between air andwater is measured different temperatures and flow rates. Air and water are used asworking fluids in cross flow heat exchanger, respectively. The experiments are done atthe constant water mass flow rate 0,00124 kg/sn and at the air side Reynold number inthe range of 3000