Dijital göçebelerin serbest zaman ve rekreasyon algılarının incelenmesi
Investigation of digital nomads perceptions of leisure and recreation
  1. Tez No: 899400
  2. Yazar: OĞUZ YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR GÜZEL GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rekreasyon
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmanın amacı dijital göçebe olarak yaşamlarını sürdüren bireylerin serbest zaman ve rekreasyon algılarının incelenmesidir. Yapılan araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden birisi olan“durum çalışması”kullanılmıştır. Bu araştırmada örneklem kartopu örneklem yöntemi ile belirlenmiştir. Araştırma grubu dijital göçebe olarak yaşamlarını sürdüren 14 kişiden oluşmaktadır. Katılımcılardan öncelikle gönüllü onam formunu onaylatılmış olup, ardından kişisel bilgi formunda yer alan alan soruların cevaplandırmaları istenmiştir. Kişisel bilgi formundan sonra katılımcılara görüşme sorularının cevaplandırmaları istenmiştir. Araştırmanın veri analizinde NVivo veri analiz programı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda dijital göçebe olarak yaşamlarını sürdüren bireylerin“Dijital göçebe”olarak yaşamlarını sürdürdüklerinin farkında oldukları ortaya çıkmıştır. Dijital göçebe olarak yaşamlarını sürdüren bireyler heyecan arayışı, hareketlilik, yaparak yaşayarak öğrenme, sürekli gelişi, özgürlük, başarma arzusu, mutluluk, sosyalleşme, girişimci ve zamanı yönetme gibi kavramlarla kendilerini tanımlamakta oldukları ortaya çıkmıştır. Dijital göçebelerin meslek seçiminde sportif (fiziksel) rekreasyon, kültürel rekreasyon ve turistik (turizm) rekreasyon faaliyetlerde yer aldıkları tespit edilmiştir. Dijital göçebelerin sabit bir yaşam tarzında mesleklerini yapmaları arasında farklılık olarak özgürlük, rahatlık, mutluyum ve enerjim yüksek kavramına yer verdiği ortaya çıkmıştır. Dijital göçebeler, hem yaşadıkları ülkelerin çeşitli yerlerine hem de dünyanın çeşitli bölgelerine seyahat etmektedirler. Dijital göçebeler internetin bulunduğu her ortamda çalışabilmektedirler. Çevrimiçi çalışma metodunu benimseyen dijital göçebeler aynı zamanda maddi geçimlerini bu sayede kazabiliyorlar. Dijital göçebelerin iş yeri rekreasyonu olarak sektörde yeni bir meslek kolu olarak tanımlana birliğini güçlendirmede önemli bir rol oynayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the leisure time and recreation perceptions of individuals who continue their lives as digital nomads. Qualitative research method was used in the research. In this study, in which 'case study', one of the qualitative research methods, was used, it was determined by snowball sampling method. The research group consists of 14 people who continue their lives as digital nomads. The participants were first asked to approve the voluntary consent form and then they were asked to answer the questions in the personal information form. After the personal information form, the participants were asked to answer the interview questions. NVivo data analysis programme was used in the data analysis of the research. As a result of the study, it was revealed that individuals who live their lives as digital nomads are aware of the concept of 'digital nomad'. It has been revealed that digital nomad individuals define themselves with concepts such as thrill-seeking, mobility, learning by doing, continuous arrival, freedom, desire to succeed, happiness, socialisation, entrepreneurship and time management. It has been determined that digital nomads take part in sportive (physical) recreation, cultural recreation and touristic (tourism) recreation activities in their choice of profession. It has been determined that digital nomads include the concepts of freedom, comfort, happiness and high energy as a difference between doing their profession in a fixed lifestyle. Digital nomads travel both to various parts of the countries they live in and to various parts of the world. Digital nomads can work in any environment where the internet is available. Digital nomads who adopt the online working method can also earn their financial livelihood in this way. It is thought that digital nomads can play an important role in strengthening the unity of digital nomads as a new occupational branch in the sector as workplace recreation.