Dijital göçebelerin destinasyon seçim kriterlerinin AHP yöntemiyle değerlendirilmesi: Türkiye örneği
Evaluating digital nomads' destination selection criteria using AHP method: The case of Turkey
  1. Tez No: 917595
  2. Yazar: AHMET SİNA KAYMAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR KOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim ve İşlemler Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
COVID-19 pandemi sürecindeki kısıtlamalar nedeniyle yaygınlaşan uzaktan çalışma, pandemi sonrasında da yaygınlaşmaya devam etmiştir. Bunun sonucunda da dijital göçebe olgusu önem kazanmıştır. Dijital göçebeler hem akademik camianın hem de pandemi nedeniyle ekonomileri zarar gören ülkelerin ilgisini çekmiştir. Turizm destinasyonları diğer turistler gibi dijital göçebeleri de çekmek için çeşitli stratejiler geliştirmektedir. Geleneksel iş ortamlarından uzaklaşarak serbest çalışma, uzaktan çalışma ve seyahat etme gibi yöntemlerle yaşam tarzlarını sürdüren dijital göçebeler, destinasyon seçiminde çeşitli kriterleri göz önünde bulundurmaktadır. Bu bağlamda dijital göçebelerin destinasyon seçim kriterlerinin net bir şekilde anlaşılması önem arz etmektedir. Bu çalışma, Türk dijital göçebelerin destinasyon seçim kriterlerinin değerlendirilmesini ve ağırlıklandırılmasını amaçlamaktadır. Araştırmanın temel yöntemi, Türk dijital göçebelere yönelik bir anket çalışmasıdır. Anketler yüz yüze ve online olarak yapılmıştır. Anket, dijital göçebelerin literatürdeki destinasyon seçim kriterlerinin ve bunlara ek olarak birkaç özgün kriterin önem sırasını belirlemeye odaklanmıştır. Anket verileri, istatistiksel analizlerle değerlendirilmiş ve Analitik Hiyerarşi Prosesi (AHP) modeline uygun olarak işlenmiştir. AHP, karar vericilerin kapsamlı ve sistematik bir analiz yapabilmesine imkân sağlayan ÇKKV (Çok Kriterli Karar Verme) yöntemlerinden biridir. Hem nicel hem de nitel bir analiz olması böylelikle rasyonel ve anlamlı sonuçlar üretmesi, hiyerarşik yapısı ile problemleri alt problemlere ayırarak analizin daha pratik yapılması, sonuçların görselleştirilmesine ve karşılaştırılabilir analizinin yapılmasına olanak sağlaması ve esnek yapısı sebebiyle AHP tercih edilmiştir. Analiz sonucunda Türk dijital göçebelerin destinasyon seçerken en çok önem verdikleri ilk üç kriter sırası ile“emniyet ve güvenlik”,“hava kalitesi”ve“yaşam maliyeti”kriterleri olmuştur. Ayrıca cinsiyet, gelir, eğitim ve konaklama tercihlerine göre dijital göçebeler gruplandırılmış ve bu grupların da destinasyon tercih kriterlerinin sıralaması AHP yöntemiyle analiz edilmiştir. Bilinebildiği kadar bu çalışma, dijital göçebelerin destinasyon tercihinde göz önünde bulundurdukları kriterlerin önem sıralamasının yapıldığı ilk çalışmadır.
Özet (Çeviri)
Remote working, which became widespread due to the restrictions during the COVID-19 pandemic, has continued to become widespread after the pandemic. As a result, the digital nomad phenomenon has gained importance. Digital nomads have attracted the attention of both the academic community and countries whose economies have been damaged by the pandemic. Tourism destinations are developing various strategies to attract digital nomads like other tourists. Digital nomads, who continue their lifestyles by moving away from traditional work environments and using methods such as freelancing, remote working and traveling, take various criteria into consideration when choosing a destination. Therefore, it is important to clearly understand the destination selection criteria of digital nomads. This study aims to evaluate and weight the destination selection criteria of Turkish digital nomads. The main method of the research was a survey study for Turkish digital nomads. The surveys were conducted face-to-face and online. The survey focused on determining the order of importance of digital nomads' destination selection criteria in the literature and a few unique criteria in addition to these. The survey data was evaluated with statistical analyses and processed in accordance with the Analytical Hierarchy Process (AHP) model. AHP is one of the MCDM (Multi-Criteria Decision Making) methods that allow decision makers to make a comprehensive and systematic analysis. AHP was preferred because it produces rational and meaningful results due to being both a quantitative and qualitative analysis, making the analysis more practical by dividing the problems into sub-problems with its hierarchical structure, and allowing the visualization and comparative analysis of the results. As a result of the analysis, the first three criteria that Turkish digital nomads care about most when choosing a destination were“safety and security”,“air quality”and“cost of living”. In addition, digital nomads were grouped according to gender, income, education and accommodation preferences, and the order of destination preference criteria of these groups was analyzed with the AHP method. As far as is known, this is the first study to rank the criteria that digital nomads take into consideration when choosing a destination