Üniversite öğrencilerinin karanlık üçlü kişilik özelliklerinin tükenmişlik ile ilişkisinde en yakın arkadaşın ve sosyo-demografik özelliklerin rolü: Balıkesir Üniversitesi'nde bir uygulama
The role of best friend and socio-demographic characteristics in the relationship between university students' dark triad personality traits and burnout: An application at Balikesir University
  1. Tez No: 899418
  2. Yazar: SEMA ALTINÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM KUVAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu araştırma, üniversite öğrencilerinin en yakın arkadaşlarının karanlık kişilik özelliklerinin (Makyavelizm, Narsisizm ve Psikopati) öğrencilerin tükenmişlik düzeyleri üzerindeki etkilerini incelemektedir. Balıkesir Üniversitesi'nde öğrenim gören 1091 öğrenci üzerinde çevrimiçi anket yöntemiyle veri toplanmıştır. Korelasyon analizi, karanlık kişilik özellikleri ile tükenmişlik düzeyleri arasında doğrudan anlamlı bir ilişki olmadığını göstermiştir. Regresyon analizi, bu kişilik özelliklerinin tükenmişlik üzerindeki etkisini incelemiş ve anlamlı bir ilişki bulamamıştır. ANOVA ve t-testleri, demografik faktörlerin tükenmişlik üzerindeki etkilerini belirlemek için kullanılmıştır. Bulgular, yaş ve cinsiyet gibi demografik faktörlerin bu ilişkide önemli bir rol oynadığını belirlemiştir. Özellikle, 20 yaş ve altı öğrencilerin tükenmişlik düzeylerinin, 25 yaş ve üzeri öğrencilere göre anlamlı derecede daha yüksek olduğu bulunmuştur. Kadın öğrencilerin tükenmişlik düzeyleri, erkek öğrencilerden anlamlı derecede yüksek çıkmıştır. Araştırmanın sonuçları, mevcut literatürdeki diğer çalışmalarla karşılaştırılarak tartışılmış ve bu kapsamda bazı benzerlikler ve farklılıklar tespit edilmiştir. Sonuç olarak, üniversite öğrencilerinin tükenmişlik düzeylerini azaltmak için sosyal çevrelerinin dikkatle incelenmesi gerektiği ve üniversitelerin öğrencilere yönelik daha kapsamlı destek programları geliştirmesi gerektiği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of university students' closest friends' dark personality traits (Machiavellianism, Narcissism, and Psychopathy) on the students' burnout levels. Data were collected through an online survey from 1091 students at Balıkesir University. The data collection instruments included the Dark Triad Scale, Burnout Scale, and a socio-demographic information form. Data were analyzed using SPSS 27.0 software, employing correlation, regression, and ANOVA tests. Correlation analysis revealed no direct relationship between dark personality traits and students' burnout levels. Regression analysis examined the impact of these traits on burnout and found no significant relationship. ANOVA and t-tests were used to determine the effects of demographic factors on burnout. Findings indicate that demographic factors such as age and gender play an important role in this relationship. Notably, students aged 20 and under had significantly higher burnout levels compared to those aged 25 and over. Additionally, female students' burnout levels were significantly higher than those of male students. The results were compared and discussed with existing studies in the literature, highlighting some similarities and differences. In conclusion, it is recommended that universities develop more comprehensive support programs for students by carefully examining the social environments of university students to reduce their burnout levels.