Evaluation of creative drama leadership course program with CIPP model
Yaratıcı drama liderliği kurs programının CIPP modeli ile değerlendirilmesi
- Tez No: 899675
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PERVİN OYA TANERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de kamu ve sivil toplum kuruluşlarında çalışabilecek yaratıcı drama liderleri yetiştirmeyi amaçlayan Yaratıcı Drama Liderliği Kurs Programı'nın etkililiğini değerlendirmektir. Program, Çağdaş Drama Derneği'ndeki (CDA) uygulamasına göre değerlendirilmektedir. Programın etkililiğini değerlendirmek için CIPP (bağlam, girdi, süreç, ürün) modeli kullanılmıştır. Bu araştırmada karma araştırma deseni kullanılmıştır. Nicel veriler programın en az beş aşamasını tamamlamış 168 drama lideri ve lider adayından toplanmıştır. Veri toplamak için araştırmacı tarafından oluşturulan bir değerlendirme anketi uygulanmıştır. Nicel verilerin analizi için tanımlayıcı istatistikler SPSS 24 programı aracılığıyla hesaplanmıştır. Nitel veriler programın uygulandığı Çağdaş Drama Derneği'nde (CDA) eğitim veren sekiz eğitmenden yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla toplanmıştır. Görüşmelerden elde edilen veriler MAXQDA programında analiz edilmiş, 14 tema ortaya çıkmıştır. Bağlam boyutuna ilişkin bulgular, programın 21. yüzyılın ihtiyaçlarına uygun uygulamaların eklenmesi açısından geliştirilebileceğini göstermektedir. Girdi boyutundaki bulgulara göre fiziksel ortamın niteliği, aydınlatma, dekorasyon ve materyaller açısından yaratıcı drama atölyelerine daha uygun hale getirilmesiyle geliştirilebilir. Süreç boyutunda elde edilen bulgular, eğitimci adaylarının bilgi ve becerilerini geliştirmeye yönelik stratejilerin geliştirilmesi gerektiğini göstermektedir. Ürün boyutunda elde edilen bulgular programın liderlik becerilerinin geliştirilmesinde olumlu sonuçlar verdiğini göstermektedir. Araştırma Çağdaş Drama Derneği örneğiyle sınırlıdır. Daha sonraki araştırmalar için detaylı bir ihtiyaç analizi yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate the effectiveness of the Creative Drama Leadership Course Program which is aimed to train creative drama leaders who can work in governmental and non-governmental institutions in Türkiye. The program is evaluated according to its implementation in Contemporary Drama Association. The CIPP (context, input, process, product) model was utilized for evaluating the program effectiveness. Mixed-method approach was implemented. Quantitative data were collected from 168 drama leaders and leader candidates who completed at least five stages in the program. A questionnaire that was created by the researcher was implemented to collect data. Descriptive statistics were calculated in SPSS 24 program for the analysis of quantitative data. Qualitative were collected from eight instructors who gave education in CDA through semi-structured interviews. 14 themes and their codes were organized in MAXQDA program. The findings for context dimension show that program may be improved in terms of adding implementations consistent with 21st century needs. The quality of the physical environment may be developed by making them more suitable for creative drama ateliers in terms of lighting, decoration, and materials according to the findings in input dimension. The findings in process dimension show that the strategies for the improvement of skills and knowledge of leader candidates should be developed. The findings in product dimension show that program has positive outcomes in the development of leadership skills. The study is limited by the case of Contemporary Drama Association. Implementing a detailed need analysis is suggested for the further research.