Öğretmenlerin örgütsel adalet ile psikolojik sermaye algılarının örgütsel mutluluk algılarına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of teachers' perceptions of organizational justice and psychological capital on their perceptions of organizational happiness
  1. Tez No: 899731
  2. Yazar: DİLAY AKMANSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Amaç: Araştırmada temel amaç, ortaokullarda görev yapan öğretmenlerin örgüt-sel adalet ile psikolojik sermaye algılarının örgütsel mutluluk algılarıyla ilişkisini ortaya çıkarmak, öğretmenlerin örgütsel adalet ile psikolojik sermaye algılarının örgütsel mutluluk algılarını yordayıp yordamadığını tespit etmektir. Yöntem: Araştırmada, ortaokul öğretmenlerinin örgütsel adaletle psikolojik sermaye algılarının örgütsel mutluluk algılarına etkisini incelemek için nicel araştırma yön-temlerinden ilişkisel model kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi Eskişehir il merkezindeki devlet okullarında görev yapmakta olan ortaokul öğretmenlerinden basit seçkisiz örnekleme yöntemiyle seçilen 390 öğretmendir. Örneklem grubuna Örgütsel Adalet Ölçeği, Psikolojik Sermaye Ölçeği ile son olarak Örgütsel Mutluluk Ölçeği ve demografik bilgi formu uygulanmıştır. Bulgular: Araştırma doğrultusunda yapılmış olan betimsel istatistiklere göre öğretmenlerin, örgütsel adalet ölçeğinin genel ortalamaları (X̄=3,65), psikolojik sermaye ölçeği genel ortalamaları (X̄=4,36) ve örgütsel mutluluk ölçeğinin genel ortalamaları (X̄=3,57) olarak hesaplanmıştır. İlişkiyi incelemek için yapılmış olan korelasyon analizin-de örgütsel adalet ile örgütsel mutluluk arasında, psikolojik sermayeyle örgütsel mutluluk arasında pozitif yönlü ve anlamlı düzeyde bir ilişki tespit edilmiştir. Örgütsel adalet ile psikolojik sermaye değişkenlerini kullanarak örgütsel mutluluk parametresini yordamak için çoklu doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Yapılan bu analizde örgütsel adaletle psikolojik sermayenin öğretmenlerin örgütsel mutluluğunu yüzde otuz yedilik bir oranda pozitif ve de anlamlı şekilde yordamaktadır. Sonuç ve Öneriler: Öğretmenlerin örgütsel adaletle psikolojik sermaye algılarının yüksek olması, örgütsel mutluluk algılarını olumlu anlamda artırmaktadır. Bu yüzden öğretmenlerin örgütsel adalet ve psikolojik sermaye algılarının yüksek olduğu eğitim örgütlerinde görev yapmaları, öğretmenlerin kurum içinde mutlu olmalarına, iş motivasyonlarının artmasına katkı sağlayacaktır. Eğitim örgütlerinde yöneticilerin dağıtım, süreç, etkileşim adaleti boyutlarında adil uygulamalara yer vermesi, öğretmenlerin psikolojik sermayelerinin güçlendirilmesine yönelik farklı eğitim çalışmaları düzenlenmesi, daha iyi bir okul iklimi oluşturmak amacıyla öğretmenlerin örgütsel mutluluğunu artırmaya odaklanılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The main purpose of this study is to reveal the relationship between organizational justice and psychological capital perceptions of middle school teachers and their perceptions of organizational happiness, and to determine whether teachers' perceptions of organizational justice and psychological capital predict their perceptions of organizational happiness. Method: In the study, a relational model, which is one of the quantitative re-search methods, was used to examine the effect of middle school teachers' perceptions of organizational justice and psychological capital on their perceptions of organizational happiness. The sample of the study consists of 390 middle school teachers selected by simple random sampling method from public schools in the city center of Eskişehir. The Organizational Justice Scale, Psychological Capital Scale, Organizational Happiness Scale, and a demographic information form were administered to the sample group. Results: According to the descriptive statistics conducted in line with the re-search, the overall averages of the teachers on the Organizational Justice Scale (X̄=3.65), the Psychological Capital Scale (X̄=4.36), and the Organizational Happiness Scale (X̄=3.57) were calculated. In the correlation analysis conducted to examine the relation-ship, a positive and significant relationship was found between organizational justice and organizational happiness, and between psychological capital and organizational happiness. Multiple linear regression analysis was performed to predict the organization-al happiness parameter using the variables of organizational justice and psychological capital. According to the results of this analysis, organizational support and organiza-tional justice positively and significantly predict teachers' well-being by thirty-seven percent. Conclusion and Suggestions: High perceptions of organizational justice and psychological capital among teachers positively enhance their perceptions of organiza-tional happiness. Therefore, working in educational organizations where teachers have high perceptions of organizational justice and psychological capital will contribute to their happiness within the institution and increase their job motivation. It is recommend-ed that educational organization managers implement fair practices in the dimensions of distributive, procedural, and interactional justice, organize various training programs to strengthen teachers' psychological capital, and focus on increasing teachers' organiza-tional happiness to create a better school climate.