Acil sağlık hizmetleri çalışanlarının KBRN ve kişisel koruyucu donanım bilgi düzeyinin belirlenmesi; Kayseri 112 örneği
Emergency healthcare workers' knowledge levels of CBRN and personal protective equipment: A case study of Kayseri 112
- Tez No: 899746
- Danışmanlar: PROF. DR. SEFA ERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Kimya, Nükleer Mühendislik, Biology, Chemistry, Nuclear Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Araştırmanın evrenini Kayseri ilinde hastane öncesi acil sağlık hizmetlerinde çalışan 687 sağlık çalışanı oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi %95 güven aralığında %5 hata payıyla 247 sağlık çalışanı olarak hesaplanmıştır. Çalışmaya 01 Ocak - 29 Mart 2024 tarihleri arasında, araştırmaya katılmayı kabul eden 359 çalışan üzerinde yürütülmüştür. Çalışma kapsamında KBRN ve KKD konuları ele alınmış olup sağlık sektörünün en önemli menfaat grupları arasında yer alan sağlık çalışanlarının KBRN ve KKD bilgi düzeylerinin anlaşılması amaçlanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket tekniği kullanılmıştır. Çalışmanın amacı doğrultusunda araştırmada bağımlı ve bağımsız olarak iki değişken yer almaktadır. Bağımsız değişken demografik sorulardan oluşurken bağımlı değişkenler ise KBRN ve KKD bilgi düzeyidir. Anketlerin istatistiksel analizi için SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 21.0 programı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; acil sağlık hizmetleri çalışanlarının KBRN bilgi düzeyleri ile yaş, iş ve çalışma süresi değişkenlerine ve KKD düzeyleri ile çalıştığı birim, meslek, eğitim durumu ve çalışma süresi değişkenlerine göre anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The population of the research consists of 687 healthcare professionals working in pre-hospital emergency healthcare services in Kayseri. The sample of the study was calculated as 247 healthcare workers with a 5% margin of error within a 95% confidence interval. The study was conducted between 01 January and 29 March 2024 on 359 employees who agreed to participate in the research. The study aimed to assess the knowledge levels of healthcare workers, who are pivotal stakeholders in the healthcare sector, regarding CBRN and PPE topics. The survey technique served as the data collection tool in this research. The study incorporated two types of variables: independent variables consisted of demographic inquiries, while dependent variables encompassed levels of knowledge regarding CBRN and PPE. Statistical analysis of the surveys was conducted using SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 21.0 software. As a result of the research; It has been found that there is a significant relationship between the CBRN knowledge levels of emergency healthcare workers and the variables of age, job and working time, and the PPE levels and the variables of the unit they work in, profession, educational status and working time.