Turizm pazarlamasında tüketici tercihleri ve bir uygulama
Consumer preferences (behaviours) in tourism marketing and an emprical study
- Tez No: 89989
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURİ ÇALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU TURİZM PAZARLAMASINDA TÜKETİCİ TERCİHLERİ VE BİR UYGULAMA Yavuz DEMIRHAN İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ekim 1999 Danışman: Yrd.Doç.Dr. Nuri ÇALIK Turizm kuruluşları, seyahat acentaları ve konaklama işletmeleri turistin kişisel özellikleri, seyahat nedenleri, tercihleri, davranış biçimleri ve benzer konularda çeşitli bölgelere sürekli ihtiyaç duymaktadırlar. Bu bilgilerin bir kısmı çok kolay sağlanabilmekte, ancak bazıları için araştırma yapılması gerekmektedir. Yapılan bu araştırma ile iç turizm faaliyetlerine katılan yerli turistlerin tercihlerinin öğrenilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla; Birinci bölümde genel turizm, turizmin çeşitleri ile turizm pazarlaması, turizmde pazarlama karması elemanları açıklanmış; turizme ilişkin kavramsal bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde turist ve turistin satınalma davranışına etki eden faktörler ile; satmalma karar süreci açıklanmış; turizmde yaşanan tüketici sorunlarına yer verilmiştir. Uygulamanın yer aldığı üçüncü ve son bölümde hazırlanan anket formu marmaris'te tatil yapmakta olan yerli turistlere cevaplatılarak; turistlerin ekonomik ve demografik özellikleri ile turizmdeki tercihleri arasındaki ilişki aranmıştır. Elde edilen bulgular yorumlanarak sonuç kısmında açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Tourism organizations, travel agencies and accomodation establishments are continously in need of various knowledge about tourist's personal characteristics, travel reasons, choices, behaviour types and similar subject. Some parts of the knowledge can easily be maintained whereas research is required in order to obtain some other parts of the knowledge. By this research done, the choices of native tourists who join tourism activities within the country, is aimed to be learnet. With this aim, tourism in general, types of tourism, tourism marketing and marketing mix in tourism are explained and conceptiual knowledge related to tourism is given in the first part. The factors affecting tourist and consumer behaviour, the process o purchasing decision are illustratd and consumer problems in tourism are mentioned in the secand part. By having the tourists who 'are on holiday in Marmaris answer the prepared questionnaire, the relation between tourists' economic and demographic features and their choices in tourism is quested in the third part which forms the application chapter. The findings were evaluated and explained in the conclusion part. Ill