Çevre halkla ilişkileri
Environmental public relations
- Tez No: 89991
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RÜVEYDE AKYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Kamu Yönetimi, İletişim Bilimleri, Public Relations, Public Administration, Communication Sciences
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ ÇEVRE HALKLA İLİŞKİLERİ Melih Özkan İletişim Sanatları Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Kasım 1999 Danışman: Doç. Dr. Rüveyde Akyürek Son yıllarda giderek artan çevre sorunları, insan sağlığım ve geleceğini tehdit eder hale gelmiştir. Buna tepki olarak 1960'lardan itibaren çevre korumayı amaç edinen çevreci gruplar ortaya çıkmış, zamanla bu hareket siyasi ve sosyal oluşumlanda beraberinde getirerek 1990'larda kollektif bir hal almıştır. Bunun neticesinde üretimleri gereği bazı endüstri kuruluşları (Kimya, Petrol, Maden, Nükleer Enerji..) çevre konusunda ki kaygılar ve meydana gelen çevre sorunları yüzünden çevreci gruplar ve bunların etkilediği medya, hükümetler ve kamuoyunun tepki ve eleştirilerine uğramaktadırlar. Bu tepkinin yumuşatılması ve aradaki denge ve uyumun sağlanması için gerekli unsur Çevre Halkla İlişkileri'dir. Bu noktada çalışmanın amacı, Çevre Halkla İlişkilerinin kısa ve uzun vadede kuruluş açısından işlevselliğini ortaya koymak olmaktadır. Bu değerlendirme yapılırken“Halkla İlişkiler' in bir yönetim işlevi olması”ve“Bir kuruluşun amaçlarına ulaşırken sosyal çevre ile olan ilişkilerin idaresine yardımcı olmasından”hareket edilmektedir. Çevre Halkla İlişkileri karmaşık çevre konulan ve özel ilgi grupları olan çevreci gruplar ile çalışmayı içerdiği için, Halkla İlişkiler Disiplini içerisinde ayn bir uzmanlık alam olarak kabul edilmektedir. Bu doğrultuda Çevre Halkla İlişkileri stratejileri ve planlama sürecide ortaya konmaktadır. Son olarak bir durum saptama yapmak için, Eskişehir Sanayi Bölgesindeki kuruluşlarda bir araştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT ENVIRONMENTAL PUBLIC RELATIONS Melih Özkan Communication Arts Main Branch Anadolu University Social Sciences Institute, November 1999 Advisor: Doç. Dr. Rüveyde Akyürek In recent years increasing environmental issues has started to threaten to human health and future of humanity. A group of people aimed to project environment has come together in order to react increasing environmental issues in 1960's. Since then this reaction has brought political and social occurrences and become collective in 1990's. As a consequence of some industrial foundations producing chemistry, oil, mining and nuclear energy have been critized by environmentalists, the media, the goverments and public because of anxieties for environmental issues. The most important factor to get the balance amang them is Environmental PR. The aim of this study is to put forward the functions of Environmental PR for a firm in the long and short term. PR having management functions and a firm trying to reach its aims has to pay attention social environment and management of this relationship has been taken into account to evaluate it. Environmental PR includes complicated and special environmental issues. So needed to work with different environmentalists groups. That's why Environmental PR has been accepted as a different branch in PR discipline. For that reason Environmental PR strategies and planning time has been introduced in this study. Lastly a study has been done to determine the case of foundations that are in Eskişehir industrial estate.