Using video film segments in reading classes to improve low level prep-school students comprehension
Video filimlerin kullanılmasıyla orta düzey altı hazırlık okulu öğrencilerinin İngilizce okuma anlamalarının geliştirilmesi
- Tez No: 89992
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞEYDA ÜLSEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU VİDEO FİLMLERİN KULLANILMASIYLA ORTA DÜZEY ALTI HAZIRLIK OKULU ÖĞRENCİLERİNİN İNGİLİZCE OKUMA ANLAMALARININ GELİŞTİRİLMESİ Hakan AVCI İngilizDiliEğitimiAnabilimDalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ekim 1999 Danışman: Yrd.Doç.Dr. Şeyda ÜLSEVER Bu çalışmada, videonun görsel yardım aracı olarak kullanılmasının İngilizce bir materyali okuyup anlama becerisi gelişimine olan etkisi araştırılmıştır. Bu çalışmada, veriler 1997-1998 öğretim yılı Güz döneminde Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Hazırlık programına katılan öğrencilerden orta düzey altı 52 öğrenciden alınmıştır. Bu öğrenciler deney grubu ve kontrol grubu olarak ikiye ayrılmıştır. Kontrol grubuna geleneksel anlamda okuma anlama dersi yapılırken deney grubuna videonun görsel yardım aracı olarak kullanıldığı bir öğretim yapılmıştır. Bu çalışmada“Sights and Sounds”isimli kitaptan öğrencilerin ilgilerini çekebilecek“Stunds and Special Effects”,“Sky Divers”ve“Paramedics”isimli üç okuma parçası ve video filmleri seçilmiştir. Gruplara ön test verildikten sonra iki hafta süren uygulamaya geçilmiştir. Uygulamanın sonunda her iki gruba son test verilmiş ve bu testlerin sonuçlarının istatistiksel analizi yapılmıştır. Çalışmaya katılan öğrencilerin İngilizce bir materyali okuyup anlama becerisinde ilerleme kaydedip kaydetmediklerinin tespit edilebilmesi için hem grupların kendi içlerinde hem de gruplar arasında karşılaştırmalar yapılmıştır. Deney ve kontrol gruplarından elde edilen ön ve son test sonuçlarına göre deney grubunun bu uygulamadan kontrol grubuna oranla daha çok faydalandığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
HI THESIS OF MASTER OF ARTS ABSTRACT USING VIDEO FILM SEGMENTS IN READING CLASSES TO IMPROVE LOW LEVEL PREP-SCHOOL STUDENTS' COMPREHENSION HakanAVCI English Language Education Department Anadolu University Social Sciences Institute, October 1999 Advisor: Assoc.Prof. Şeyda ÜLSEVER In this study, the effects of using video as a visual aid in reading comprehension improvement were investigated. The data were collected from 52 lower-intermediate level students attending Anadolu University Faculty of Communication Sciences Preparatory School. These students were divided into two groups, an experimental group and a control group. The control group was exposed to traditional reading skill instruction and the experimental group received an instruction by using video as a visual aid in the classroom. Three video based reading materials;“Stands and Special Effects”,“Sky Divers”and“Paramedics”were chosen from the book“Sights and Sounds”by considering the interests of the students. After the pre-tests were given the treatment, which continued for two weeks, started. At the end of the treatment the post-tests were given and the statistical analysis of the results of these tests were done. The improvement of the subjects in terms of reading comprehension were compared within the groups and between the groups by analysing the statistical data and the results of the pre und post tests. According to the statistical data obtained from the pre and post test results of the experimental and the control group, it was observed that the experimental group gained more improvement in reading comprehension compared to the control group.