Geometri içerikli beceri temelli sorularinin incelenmesi
Examining geometry based -skill based ouestions
- Tez No: 899963
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTAÇ KURTULUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı 2018-2023 yılların arasında yapılan LGS'de, 8. Sınıf çalışma kitabı ve 5-8. Sınıf için hazırlanan beceri temelli testlerde yer alan Geometri İçerikli Beceri Temelli soruların yıllara göre dağılımları, Bloom taksonomisi çerçevesinde bilişsel düzeyleri, öğrenme ve alt öğrenme alanlarına göre dağılımlarını incelemektir. Yöntem: Araştırmada yöntem olarak nitel araştırma yöntemlerinden Doküman Analizi yöntemi benimsenmiş, verilerin analizinde Betimsel Analiz kullanılmıştır. Araştırmanın geçerlilik ve güvenirliği için uzman değerlendirmesine başvurulmuş, Miles-Huberman (1994) formülü kullanılarak fikir birliği ile güvenirlik sağlanmıştır. Bulgular: 2018-2023 yılları arasındaki 120 matematik sorusunun 66'sı geometri içerikli sorulmuş bu sorulardan 5 tanesi Uygulama düzeyinde kalan sorulardan 60 tanesi Analiz, 1 tanesi Sentez düzeyinde olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Öğrenme ve alt öğrenme alanları açısından elde ettiğimiz bulgular sonucunda, Kareköklü İfadeler, Cebirsel İfadeler ve Özdeşliklerden her sene soru gelmiştir. 5-8. Sınıf beceri temelli, testler incelendiğinde, düzeylerin daha çok analiz düzeyinde olduğu, 8. Sınıf çalışma kitabında ise Uygulama düzeyi soru adedi fazla olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca 5.,6. ve 7. Sınıf düzeyindeki beceri temelli testlerde geometri içerikli soruların daha çok Geometri ve Ölçme öğrenme alanından geldiği bulgusu elde edilmiştir. Sonuç ve Öneriler: 2018-2023 LGS soruları, beceri temelli testler ve çalışma kitabını incelediğimiz araştırmadaki geometri içerikli soru sayısının tüm sınıf kademelerinde eşit dağılması, önerisinde bulunmuştur. Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli kapsamında yeni öğretim programı temalarına göre benzer çalışmalar yapılabileceği önerisinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the research is to examine the distribution of Geometry Content Skill-Based questions in the 8th Grade workbook and skill-based tests prepared for 5th-8th grades in the LGS conducted between 2018-2023, according to years, cognitive levels within the framework of Bloom's taxonomy, and their distribution according to learning and sub-learning areas. Method: Document Analysis method, one of the qualitative research methods, was adopted as the method in the research, and Descriptive Analysis was used in the analysis of the data. Expert evaluation was applied for the validity and reliability of the research, and reliability was ensured by consensus using the Miles-Huberman (1994) formula. Findings: 66 of the 120 mathematics questions between 2018-2023 were asked with geometry content, 5 of these questions were at the Application level, 60 of the remaining questions were at the Analysis level, and 1 was at the Synthesis level. As a result of the findings we obtained in terms of learning and sub-learning areas, questions came from Square Root Expressions, Algebraic Expressions and Identities every year. When the 5th-8th grade skill-based tests were examined, it was concluded that the levels were more at the analysis level, and the 8th grade workbook had more Application level questions. In addition, it was found that the geometry-content questions in the 5th, 6th and 7th grade skill-based tests came mostly from the Geometry and Measurement learning area. Conclusion and Recommendations: In the research we examined the 2018-2023 LGS questions, skill-based tests and workbook, it was suggested that the number of geometry-content questions should be distributed equally in all grade levels. It was suggested that similar studies could be conducted according to the new curriculum themes within the scope of the Turkey Century Education Model.