An investigation of english language instructors' perceptions and experiences of digitalization and datafication of higher education
İngilizce öğretmenlerinin yükseköğretimin dijitalleşmesi ve verileşmesine ı̇lişkin algıları ve deneyimlerinin araştırılması
- Tez No: 900430
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH CENDEL KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu yorumlayıcı fenomenolojik analiz çalışması, yükseköğretimde dijitalleşme ve verileşme ile ilgili İngilizce öğretmenlerinin algı ve deneyimlerini incelemektedir. Veriler, üç katılımcıyla yapılan derinlemesine, yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Katılımcılar, Ankara, Türkiye'de belirli bir yükseköğretim kurumunda çalışan, 5 ila 15 yıllık deneyime sahip İngilizce öğretmenleridir ve kriter örneklemesi ve kartopu yöntemi kullanılarak seçilmişlerdir. Veriler, MAXQDA 24'te sosyal inşacı yorumlayıcı bir çerçeve ile tematik kodlama yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular, katılımcıların dijitalleşme ve verileşmeyi kendileri, öğrenciler, hesap verebilirlik, mesleki gelişim ve önemli içgörüler sunma açısından faydalı bulduklarını ortaya koymuştur. Ancak, katılımcılar gizlilik, ticari etkiler ve dikkatli uygulamanın gerekliliği konusunda endişelerini de dile getirmiştir. Katılımcılar, verileşme konusunda sınırlı deneyime sahipken, dijitalleşme ile ilgili deneyimleri gönüllü olup çeşitli amaçlar taşımaktadır. Ayrıca dijital araçların kurumlarında yeterince kullanılmadığını belirterek, daha iyi politikaların uygulanabileceğini öne sürmüşlerdir. Deneyimlerine göre, dijital araçlar bazen iş yüklerini azaltmış, bazen de artırmıştır. Öğrencilerin dijital araçlara direnç gösterdiği durumlar da not edilmiş, öğretmenler ise öğrenci endişelerinin dikkate alınmasının önemini vurgulamıştır. Katılımcılar, İngilizce Öğretmenliği mesleği ve yükseköğretimdeki dönüşümlerin kaçınılmaz olduğunu kabul ederek, öğretmenlerin yenilikçi ve uyumlu olması gerektiğinin altını çizmiştir. Bu değişimlere rağmen, öğretmenliğin insani yönünün korunmasının önemine dikkat çekmişlerdir. Son olarak, bu değişimlerin öğretmenlerin toplumdaki imajını olumsuz etkileyebileceğine dair endişelerini vurgulayarak, uyum sağlama gerekliliğini bir kez daha belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This interpretative phenomenological analysis explores English language instructors' perceptions and experiences of digitalization and datafication in higher education. The data was collected through in-depth, semi-structured interviews with three participants, selected using criterion sampling and a snowballing approach. The participants were English teachers with 5 to 15 years of experience who worked at a specific higher education institution in Ankara, Türkiye. Thematic coding was applied using a social constructivist interpretive framework in MAXQDA 24. The findings revealed mixed perceptions: Participants viewed digitalization and datafication as beneficial for themselves, students, accountability, and professional development, offering valuable insights. However, they also expressed concerns about privacy, corporate influence, and the need for cautious implementation. Participants had limited experience with datafication, while their experience with digitalization was voluntary and had various purposes. They also noted that digital tools were underutilized at their institution, suggesting that better policies could be implemented. In their experience, digital tools sometimes decreased their workload and sometimes increased it. Resistance from students to digital tools was also noted, with instructors emphasizing the importance of addressing student concerns. Participants recognized the inevitability of the transformations in the ELT profession and higher education, stressing the need for teachers to be innovative and adaptable. Despite these shifts, they underscored the importance of maintaining the human touch in teaching. Finally, they highlighted concerns that these changes might negatively affect the public perception of teachers, further emphasizing the need for adaptability.