Alihan Bökeyhan'ın edebi ve kültürel faaliyetleri
Literary and cultural activities of Alihan Bokeyhan
- Tez No: 900449
- Danışmanlar: PROF. DR. EKREM AYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
20. yüzyılın başlarında Kazak halkının siyasi lideri olan Alihan Bökeyhan, genellikle tarihsel bir bakış açısıyla görülüyor. Ancak edebi ve gazetecilik mirası temasına değinenler yok denecek kadar azdır. Tezimde yer alan A. Bökeyhan'ın Kazak edebiyatındaki yeri ve katkısı, araştırmaları, edebi çevirileri ve düşünceleri, Abaytanu iliminin oluşumuna katkısı, Kazak folklorunu toplaması vb. kavramlar üzerinden her yönüyle işlenecektir. A. Bökeyhan, Kazak edebiyatının oluşumuna ve gelişimine özel önem verdi. O zamanın edebi hareketinde önemli bir rol aldı, bilimsel ve manevi lideri oldu. Zamanına bağlı olarak edebî eserler yazdı ve“Kazak”ulusal gazetesi'nin doğuşu ve gelişimesi A. Bökeyhan'ın eylemleriyle yakından ve doğrudan ilişkiliydi. А.N. Bökeyhan'ın edebiyattaki rolü, Kazak millî edebiyatının oluşumuna ve gelişmesine katkısı önemliydi. Böyle dememizin asıl nedeni, onun folklor mirasının toplanması ve incelenmesi için ayrı yolu belirleyen bir halkbilimci, edebiyat bilimcisi, eleştirmen ve edebi çevirmeni olmasıdır. Halkbilimci, edebiyat eleştirmeni ve edebiyat çevirmeni olarak mirası da zengin ve değerli. Emektar bilim adamının gazetecilik çalışmaları da oldukça çoktur. Aynı zamanda Kazak edebiyatında Abay araştırmasının temellerini atan ilk bilim adamıdır. Bu çalışma A.N. Bökeyhan'ın edebiyat alanındaki çalışmalarının yönlerini araştırıyor. Bilim adamının yaşamında ve çalışmasında bilinmeyen ve önemli anların tanımlanmasına ve keşfedilmesine çok dikkat edildi. Figürün biyografisi ve etkinliği, yirminci yüzyılın başlarında ulusal kurtuluş hareketinin düşüş ve yükseliş dönemlerine karşılık gelen beş ana aşamadan, özellikle, 1870-1894'teki doğumu ve Karkaralı, Ombı, Sankt-Peterburg'daki çalışma ve büyüme dönemi; 1894'ten 1907'ye kadar“Ombı Dönemi”; 1908 ve 1917“Samara Dönemi”; 1917-1921 arasındaki kısa ama çok önemli Alaşorda ve 1922'den 1937'ye kadar olan son“Moskova Dönemi”nden oluştuğu kaydedildi.
Özet (Çeviri)
20. Alihan Bokeyhan, the political leader ofthe Kazakh people at the beginning of the century, is usually seen from a historical point of view. However, those who touch on the theme of literary and journalistic heritage are almost nonexistent. A, which is included in my thesis. Bökeyhan's place and contribution in Kazakh 6iteratüre, his research, literary translations and thoughts, his contribution to the formation of Abaytanu science, his collection of Kazakh folklore, etc. İt will be processed in every aspect through concepts. A. Bokeyhan paid special attention to the formation and development of Kazakh literature. He played an important role in the literary movement of that time, becoming its scientific and spiritual leader. He wrote literary works in accordance with his time, and the birth and development of the national newspaper“Kazakh”was closely and directly related to A. Bökeyhan's actions. The role of А.N. Bökeyhan in literature, his contribution to the formation and development of Kazakh national literature was significant. The main reason for saying this is that he was a folklorist, literary scholar, critic and literary translator who determined a separate path for the collection and study of folklore heritage. His legacy as a folklorist, literary critic and literary translator is also rich and valuable. The journalistic works of the distinguished scientist are also quite numerous. He is also the first scientist who laid the foundations of Abay research in Kazakh literature. This work explores the aspects of his work in the field of literature. Much attention was paid to the identification and discovery of unknown and significant moments in the life and work of the scientist. The biography and activity of the figure consists of five main stages corresponding to the periods of decline and rise of the national liberation movement in the early twentieth century, in particular, his birth in 1870-1894 and the period of work and growth in Karkarali, Ombı, Sankt-Peterburg;“Ombı Period”from 1894 to 1907;“Samara Period”from 1908 and 1917; It was recorded as consisting of the short but very important Alashorda period between 1917- 1921 and the final“Moscow Period”from 1922 to 1937.