Avrupa Birliği'nin düzensiz göç yönetimi politikaları kapsamında Polonya
Poland within the scope of the European Union's irregular migration management Policies
  1. Tez No: 900816
  2. Yazar: KÜBRA AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE YAZGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
İnsanlık tarihinin en belirgin özelliği olan göç, son yıllarda hem kaynak ülkeler için hem de varış ülkeleri için birbirinden farklı sonuçlara neden olmaktadır. Avrupa Birliği (AB) için yüksek nitelikli göç yanında mavi yakalı çalışanları kapsayan göçe yönelik ihtiyaç artarken, düzensiz göçün sınırlandırılması bir başka gündem konusu olarak ortaya çıkmıştır. Özellikle Arap Baharı olarak adlandırılan ayaklanmalardan sonra, AB sınırlarının giderek artan bir biçimde düzensiz göçle karşı karşıya kalması ile Birlik politikalarının işlevsiz kalması, Birliği yeni politika arayışına girmesine neden olmuştur. AB düzeyinde düzensiz göçe yönelik artan endişelere paralel olarak, Birliğe üye devletlerin de iç siyasetlerinin düzensiz göç karşıtı söylemlerle şekillendiği ve aşırı sağ partilerin bu söylemleri kullanarak daha etkili bir şekilde siyasette var oldukları görülmektedir. AB kurucu devletleri yanında, 2004-2007 yıllarında AB'ye katılan ülkelerde de hızla yükselişe geçen aşırı sağ partiler Avrupa`da göçmen karşıtlığının temel göstergesi olmuştur. Bir başka deyişle, AB'nin düzensiz göçle mücadele için gerek ortak AB politikalarıyla gerekse üçüncü ülkelerle iş birliğine dayalı dışsallaştırma politikası kapsamında aldığı tedbirler bir yana, düzensiz göç konusu AB üye devletlerinin iç siyasetlerinde temel belirleyici haline gelmiştir. 2019 yılında olduğu gibi 2024 yılı haziran ayı başında gerçekleştirilen Avrupa Parlamentosu seçimlerinde aşırı sağın yükselişinin Avrupa çapında da güçlendiği görülmektedir. Bu çerçevede, düzensiz göçe yönelik olarak Birlik düzeyinde ortak bir politika yaratma çabaları, üye devletlerin iç siyasetlerinin etkisiyle de şekillenmiş ve 2015 yılı sonrasında Birliğin aldığı tedbirler daha da sertleşmiştir. Birlik 2015 yılında Suriye`den düzensiz göç için etkin bir çözüm bulamamışken, Rusya`nın 2022 yılı şubat ayında Ukrayna`yı işgali ile başlayan savaş, AB`ye yönelik Ukrayna kaynaklı yeni bir göç dalgasına yol açmıştır. Bu göç dalgası, AB politikalarında üye devletlerin iç siyasetlerinin belirleyiciliğini değerlendirmek için yeni bir olanaktır. Bu tezde, genelde AB, daha spesifik olarak Polonya'nın Suriye iç savaşı kaynaklı ve Ukrayna kaynaklı düzensiz göçe yönelik tutumları incelenmiştir. Bu kapsamda, gerek 2015 yılı sonrası Suriye kaynaklı, gerekse 2022 yılı itibariyle Ukrayna kaynaklı düzensiz göçe yönelik yaklaşımı şekillendiren iç politika unsurları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Migration, the most prominent feature of human history, has been causing different consequences for both countries of origin and countries of destination in recent years. While the need for high-quality and blue-collar migration has increased for the European Union (EU), limiting irregular migration has emerged as another agenda item. Especially after the so-called Arab Spring riots, increasing irregular migration at the EU borders has led to the search for new policies as the Union's policies have become dysfunctional. In parallel with the increasing concerns about irregular migration at the Union level, it is observed that the domestic politics of the member states of the EU are shaped by anti-irregular migration discourses and far-right parties have become more effective in politics. Far-right parties, which rapidly rose in the EU founding states as well as in the countries that joined the EU in 2004-2007, have become the main indicators of anti-immigrant sentiment in Europe. In other words, apart from the measures taken by the EU to combat irregular migration both through common EU policies and the externalization policy based on cooperation with third countries, the issue of irregular migration has become the main determinant in the domestic politics of EU member states. As of 2019, it is observed that the rise of the far-right has strengthened across Europe in the European Parliament elections held in early June 2024. In this framework, the efforts to create a common policy on irregular migration at the Union level have also been shaped by the member states' domestic politics and the Union's measures have become more stringent after 2015. While the Union could not find an effective solution for irregular migration from Syria in 2015, the war that started with Russia's invasion of Ukraine in February 2022 led to a new wave of migration to the EU originating from Ukraine. This migration wave is a new opportunity to evaluate the determinism of the domestic politics of the member states in EU policies. In this thesis, the attitudes of the EU in general, and more specifically Poland, towards irregular migration originating from the Syrian civil war and Ukraine are examined. In this context, the domestic policy elements that shape the approach towards irregular migration, both from Syria after 2015 and from Ukraine as of 2022, are discussed.