The recognition of primary stress in simple sentences
Bir devlet okulundaki 7. sınıf öğrencilerinin basit cümlelerde birincil vurgu tanıması
- Tez No: 900817
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DEMİREZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma, İngilizce basit cümlelerde birincil vurgu fonemlerinin tanınmasını araştırmaktadır. Çalışma, öğrenciler üzerine odaklanmaktadır. Basit cümlelerde birincil vurgu fonemlerinin tanınması, genellikle bir cümlede hangi hecelerin veya kelimelerin daha fazla vurgulandığını veya belirgin şekilde telaffuz edildiğini anlamayı ve tanımlamayı içerir. Fonetikte birincil vurgu, bir cümlede belirli bir heceye veya kelimeye uygulanan artan vurgu veya güç anlamına gelir ve bu genellikle o öğenin perde, süre veya yoğunluk gibi özelliklerinde değişikliklere yol açar. Bu araştırmada, Longman English Dictionary'den (2008) 44100Hz ile Audacity programı aracılığıyla indirilecek 20 basit cümle, Aci Okulları'nda 7. sınıfa devam eden 34 öğrenciye çoktan seçmeli bir test ile sözlü olarak verilecektir. Katılımcılar, her bir basit cümleyi 5 saniyelik aralıklarla üç kez dinleyeceklerdir. Ana cümlede ve genişletilmiş bölümde en çok vurgulanan terimleri belirlemeleri istenecektir. Bu şekilde, katılımcıların birincil vurgunun tipik İngilizce söyleyişlerindeki yerini yorumlamaları değerlendirilecektir. Araştırma bulguları, dinleme eğitimi müdahale programını alan öğrencilerin son test sonuçlarının, ön test sonuçlarından anlamlı derecede yüksek olduğunu göstermektedir. Araştırma bulguları, öğrencilere uygulanan dinleme eğitimi müdahale programının vurgu anlama becerileri üzerinde olumlu ve anlamlı bir etkisi olduğunu ortaya koymaktadır. Bu nedenle, araştırmanın ana hipotezi doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigates The Recognition of Primary Stress in English Simple Sentences. The study focuses on the students. The recognition of primary stress phonemes in simple sentences typically involves understanding and identifying the syllables or words within a sentence that are emphasized or pronounced with greater emphasis or prominence. Primary stress in phonetics refers to the increased emphasis or force applied to a particular syllable or word within a sentence, often leading to changes in pitch, duration, or intensity of that specific element. In this research, 20 simple sentences will be downloaded via the Audacity program in 44100Hz from the Longman English Dictionary (2008) which will be orally given to 34 7th-grade students at Aci Schools in a multiple-choice test. The participants will listen to each simple sentence three times within 5-second intervals. They will be asked to identify the terms that are stressed the most in the main clause and the extended section. In this manner, their interpretation of the primary stress's location about typical English utterances will be assessed. The findings from the research indicate that the post-test results of the students who received the listening training intervention program are significantly higher than their pre-test results. The findings from the research show that the listening training intervention program applied to students had a positive and significant effect on their emphasis comprehension skills. Therefore, the main hypothesis of the research has been confirmed.