Middle school mathematics teachers' understanding of the Singapore bar model method as a problem-solving heuristic in algebra teaching
Ortaokul matematik öğretmenlerinin cebir öğretiminde bir problem çözme yöntemi olarak Singapur bar modeli yöntemini anlayışları
  1. Tez No: 900953
  2. Yazar: FEYZA ARİFE ÖZALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE SEVİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul matematik öğretmenlerinin cebir problemlerini çözme stratejilerini ve Singapur matematik müfredatında yaygın olarak kullanılan Bar Model yöntemini cebir öğretiminde kullanımlarını incelemektir. Veriler on sekiz ortaokul matematik öğretmeninden çevrimiçi bir platform üzerinden toplanmıştır. Öğretmenlerden izin alınarak bire bir görüşmeler kaydedilmiştir. Her öğretmene daha önceki bir çalışmaya göre belirlenen üç kategorideki cebir problemleri sorulmuş ve çözüm stratejileri istenmiştir. Bu problemlerde kullanılan stratejiler problem çözme yöntemleri dikkate alınarak analiz edilmiştir. Öğretmenlerin kullandıkları stratejilerin frekansları problemler arasında karşılaştırılmıştır. Ayrıca öğretmenler, öğrencilerin benzer problem tarzlarında bar model yöntemini kullandıkları çözümleri incelemişlerdir. Öğretmenlerin öğrenci çözümlerini kavramaları bar modelinin bileşenleri ve niceliksel ilişkileri açısından incelenmiş ve analiz edilmiştir. Bulgular, öğretmenlerin cebir problemlerinin çözümlerinde denklem kullanma eğiliminde olduklarını göstermiştir. Ayrıca bulgulara göre, öğretmenler“Bar Model Yöntemi”terminolojisini bilmemekte ve bar modeli bir nicelik olarak değil, temsili bir nesne olarak algılamaktadırlar. Çalışmanın sonuçlarına göre, öğretmenlerin öğrencilere somut bir alan sağlama potansiyeli nedeniyle Bar Model yönteminin cebir öğretiminde kullanılmasının önemini algıladıkları görülmüştür. Bu çalışma, öğretmenlerin cebir öğretiminde yetkin olabilmeleri için program geliştiricilerin ve öğretmen eğitimcilerinin öğretimde Bar Model kullanımına daha fazla önem vermelerini önermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine strategies of middle school mathematics teachers for solving algebra problems and their use of the Singapore Bar Model method. Data were collected from eighteen middle school mathematics teachers on an online platform. One-on-one interviews were recorded with the permission of the teachers. Each teacher was asked about three categories of algebra problems determined according to a previous study, and they were asked for solution strategies. The strategies used in these problems were analyzed by considering problem-solving heuristics. The frequencies of the strategies used by teachers were compared across the problems. In addition, the teachers examined the solutions in which students used the bar model method in similar problem styles. The study examined how teachers understand and use bar models in terms of the components and quantitative relations of the bar model. The findings showed that the teachers tended to use equations for the solutions of algebra problems. Also, based on the findings, the teachers did not know the terminology of the Bar Model method and they conceived the bar model as a representative object, not as a quantity. According to the results of the study, it was observed that the teachers perceived the importance of using the Bar Model method in algebra teaching due to its potential to provide students with a concrete space. This study suggests that curriculum developers and teacher educators should pay more attention to the use of the Bar Model in teaching so that teachers can be competent in teaching algebra.