The influence of intermediaries on patient experience and outcomes in medical tourism: A field study of Yemeni patients in India
Tıbbi turizmde aracıların hasta deneyimi ve sonuçları üzerindeki etkisi: Hindistan'daki Yemenli hastalar üzerine bir saha çalışması
- Tez No: 901150
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AKRAM ALHAMAD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışma, Yemenli hastaların Hindistan'a sağlık hizmeti almak için yaptıkları sağlık turizmi deneyimlerinde aracıların rolünü incelemektedir. 32 derinlemesine görüşme ile yapılan nitel bir yaklaşım kullanılarak, aracıların hasta memnuniyetini nasıl etkilediği ve güven, mali şeffaflık, kültürel ve dil engelleri ile ameliyat sonrası bakım gibi kilit faktörler üzerinde durulmuştur. Bulgular, aracıya olan güvenin çok önemli olduğunu göstermekte, şeffaf iletişim ve açık mali açıklamaların hasta güvenini önemli ölçüde artırdığını ortaya koymaktadır. Ancak, gizli maliyetler ve tutarsız iletişim durumları güveni zedeleyerek hasta memnuniyetsizliğine yol açmıştır. Araştırma ayrıca, kültürel ve dil engellerinin ele alınmasının önemine dikkat çekmektedir, zira birçok Yemenli hasta yabancı sağlık sistemine uyum sağlamakta zorluklar yaşamıştır. Çeviri hizmetleri ve kültürel uyum desteği sağlayan aracılar, hasta deneyimlerini büyük ölçüde iyileştirmiştir. Ayrıca, çalışma, ameliyat sonrası bakım ve duygusal destek konusunda kritik bir eksiklik olduğunu, birçok hastanın işlemlerden sonra yalnız bırakıldığını ve daha kapsamlı sonrası bakım hizmetlerine ihtiyaç olduğunu vurgulamaktadır. Bu araştırma, etik, mali ve kültürel boyutlar açısından yeni bakış açıları sunarak, özellikle Orta Doğu'dan gelen Batı dışı hastalar için literatüre katkıda bulunmaktadır. Çalışma, aracıların şeffaf ve etik açıdan sağlam uygulamaları benimsemesi ve sürekli kültürel ve ameliyat sonrası destek sunması gerektiğinin altını çizmektedir. Mali şeffaflık, kültürel yeterlilik ve sürekli bakımın iyileştirilmesine yönelik öneriler sunulmakta, bu sayede sağlık turizmi alanında uzun vadeli hasta memnuniyeti ve olumlu sonuçların sağlanması amaçlanmaktadır
Özet (Çeviri)
This study investigates the role of intermediaries in facilitating the medical tourism experiences of Yemeni patients traveling to India for healthcare. Through a qualitative approach, 32 in-depth interviews were conducted to examine how intermediaries influence patient satisfaction, focusing on key factors such as trust, financial transparency, cultural and linguistic barriers, and post-operative care. The findings reveal that trust in intermediaries is pivotal, with transparent communication and clear financial disclosures significantly enhancing patient confidence. However, instances of hidden costs and inconsistent communication eroded trust, leading to patient dissatisfaction. The research also underscores the importance of addressing cultural and linguistic challenges, as many Yemeni patients encountered difficulties in adapting to the foreign healthcare environment. Intermediaries who provided translation services and cultural orientation greatly improved the patient experience. Additionally, the study highlights a critical gap in post-operative care and emotional support, with many patients feeling abandoned after their procedures, pointing to the need for more comprehensive aftercare services. This research contributes to the existing literature by offering new insights into the ethical, financial, and cultural dimensions of medical tourism, particularly for non-Western patients from the Middle East. The study emphasizes the need for intermediaries to adopt transparent, ethically sound practices and to offer ongoing cultural and post-operative support. Recommendations are made to improve financial transparency, enhance cultural competence, and provide continuous care to ensure long-term patient satisfaction and positive outcomes in medical tourism.