Öğrenme ortamlarında yapay zekâ kullanım eğitiminin öğretmen görüşlerine etkisi
The effect of artificial intelligence implementation training on teachers' opinions in learning environments
- Tez No: 960567
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE YALÇIN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmada, yapay zekâ (YZ) araçlarını daha önce kullanmamış öğretmenlere yönelik olarak yürütülen altı haftalık yüz yüze ve uygulamalı bir eğitim sürecinin, öğretmen görüşlerine etkisi incelenmiştir. Eğitim süreci boyunca her hafta farklı YZ araçları tanıtılmış; içerikler, öğretmenlerden alınan geri bildirimlere göre dinamik şekilde güncellenmiştir. Araştırma grubunu, 2024–2025 eğitim-öğretim yılı güz döneminde Adana ilinde görev yapan farklı branşlardan 77 öğretmen oluşturmuştur. Bu öğretmenlerle yüz yüze yürütülen eğitim süreci sonunda, öğretmenlerin yapay zekâ teknolojilerine ilişkin görüşlerinde meydana gelen değişim ortaya konmuştur. Araştırmanın temel amacı, öğretmenlerin YZ araçlarının öğrenme ortamlarında kullanımına ilişkin görüşlerinin, deneyim temelli bir eğitim süreci sonrasında nasıl değiştiğini ortaya koymaktır. Bu araştırmada, öğretmenlerin YZ'nin faydaları, olası zararları ve entegrasyon sürecinde karşılaştıkları zorluklara ilişkin değerlendirmeleri ele alınmıştır. Araştırma, öğretmenlerin yapay zekâyı doğrudan deneyimledikleri bir süreçte görüşlerinin nasıl dönüştüğünü analiz etmesi açısından alan yazına özgün bir katkı sunmaktadır. Araştırmada veriler, eğitim öncesi ve sonrası olmak üzere bireysel yazılı görüş formu aracılığıyla dijital ortamda (Google Form) toplanmış; içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırma, yalnızca deney grubuyla gerçekleştirildiğinden zayıf deneysel desen (tek grup öntest-sontest) kapsamında yürütülmüştür. Bulgular, öğretmenlerin başlangıçta YZ teknolojilerine yönelik daha genel ve yüzeysel bir bakış açısına sahip olduğunu; ancak uygulamalı eğitim süreci sonunda bu teknolojileri pedagojik, etik ve pratik yönleriyle daha bilinçli bir şekilde değerlendirdiklerini ortaya koymuştur. Sonuç olarak, bu araştırma öğretmen görüşlerinde deneyim temelli bir dönüşüm yaşandığını göstermekte ve yapay zekânın eğitimde etkin, etik ve sorumlu kullanımına yönelik yol gösterici nitelik taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the impact of a six-week, face-to-face, and practice-based artificial intelligence (AI) training program on teachers' perceptions regarding the use of AI tools in learning environments. Throughout the training, different AI tools were introduced each week, and the content was dynamically updated based on the participants' feedback. The participants consisted of 77 teachers from various subject areas working in Adana, Türkiye, during the 2024–2025 academic year. At the end of the process, changes in teachers' perceptions, attitudes, and evaluations concerning AI technologies were analyzed. The primary aim of the study is to explore how teachers' views on the integration of AI tools into educational settings evolve through direct experience. The study specifically focuses on their evaluations of the benefits, potential drawbacks, and challenges associated with AI integration. It offers an original contribution to the literature by examining the transformation of teacher perceptions through an applied and reflective learning process. Data were collected in written form via Google Forms, both before and after the training, using an individual written opinion form. A content analysis method was used to analyze the qualitative data. As the study was conducted with a single experimental group and lacked a control group, it employed a weak experimental design (one-group pretest-posttest). The findings indicate that teachers initially held more general and superficial views on AI technologies, but after the training, they began to assess these technologies more consciously in pedagogical, ethical, and practical dimensions. In conclusion, the research reveals a significant experience-based transformation in teacher perceptions and provides insights into the responsible and effective use of AI in education.