Yabancı dil olarak Türkçe öğrenen Rus öğrenicilerin eş zamanlı olarak İngilizce öğrenmelerinin Türkçe öğrenimleri üzerindeki olumlu ve olumsuz etkilerine dair öğretici görüşleri: Çanakkale örneği
Teachers' opinions on the positive and negative effects of Russian learners' simultaneous learning of English on the learning Turkish as a foreign language: In case of Çanakkale
- Tez No: 901313
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER SOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Farklı yaklaşımlara göre tanımlarına yer verilmiştir. Yabancı dil olarak Türkçe ile eşzamanlı İngilizce öğrenmek üzerine literatür tarandığında konuyu doğrudan ele alan herhangi bir çalışma bulunmaması, çalışmanın önemini oraya koymaktadır. Çalışmada yukarıda ifade edilen etkileri ortaya koymak için YDOT alanında çalışan öğreticilerden yarı yapılandırılmış görüşme formu ile veriler toplanmıştır. Çalışmada toplanan veriler nitel desenli bir araştırma yöntemi olan Betimsel analiz ile yürütülmüş; veriler, bulgulara dönüştürülmüş ve analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucunda elde edilen bulgulardan hareketle eşzamanlı olarak birden fazla yabancı dil öğreniminin olumlu ve olumsuz etkileri maddeler halinde sıralanmıştır. Buradan hareketle çalışmanın sonucunda yabancı dil olarak Türkçe öğrenen Rus Öğrenicilerin eşzamanlı olarak İngilizce öğrenmesinin Türkçe öğrenimlerine olumlu etkiler bıraktığı görüşüne ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of native Russian speaking students learning Turkish as a foreign language and simultaneously learning English on their Turkish learning were discussed. In this study, concepts such as mother tongue, mother tongue, foreign language, monolingualism, second language, bilingualism and multilingualism are also explained. The study includes definitions of teaching a language as a foreign language according to different approaches. When the literature on learning English simultaneously with Turkish as a foreign language is scanned, the fact that there is no study directly addressing the subject demonstrates the importance of the study. In order to reveal the effects mentioned above, data were collected from instructors working in the field of YDOT with a semi-structured interview form. The data collected in the study was conducted with Descriptive analysis, which is a qualitative research method; The data were transformed into findings and analyzed. Based on the findings of the study, the positive and negative effects of learning more than one foreign language simultaneously are listed in items. Based on this, as a result of the study, it was concluded that the simultaneous learning of English by Russian students who learn Turkish as a foreign language has a positive impact on their Turkish learning.