Gıda katkı maddelerine yönelik ebeveynler ile gastronomi ve mutfak sanatları bölümü öğrencilerinin bilgi ve tutumları
Knowledge and attitudes of parents and gastronomy and culinary arts department students towards food additives
- Tez No: 901631
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ÇAVUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırma, ebeveynler ile gastronomi ve mutfak sanatları bölümü öğrencilerinin gıda katkı maddelerine yönelik bilgi ve tutumlarının belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Araştırmanın örneklem grubunu Bolu ilinde ikamet eden gastronomi ve mutfak sanatları öğrencileri ile ebeveynleri kapsayan 350 tüketici oluşturmuştur. Araştırma verileri anket formu ile toplanmıştır. Katılımcıların %50,9'unun öğrenci, %43,4'ünün ebeveyn, %5,7'sinin hem gastronomi ve mutfak sanatları bölümü öğrenci/mezunu hem de ebeveyn olduğu tespit edilmiştir. Araştırmaya katılan tüketicilerin %55,1'inin etikette yazan gıda katkı maddelerinin ne olduğunu bildiği, %28,9'unun kararsız olduğu ve %16'sının bilmediği saptanmıştır. Ebeveyn ve öğrencilerin %49,7'si gıda katkı maddelerinin kullanım oranını yüksek bulurken, %34,3'ü yasaların izin verdiği oranda kullanıldığını düşünmektedir. Katılımcıların gıda katkı maddelerine yönelik bilgi ve tutumlarının demografik özellikleri (yaş, cinsiyet, eğitim durumu, aylık gelir) ve ebeveyn/öğrenci olma durumlarına göre farklılık gösterip göstermediğinin belirlenmesi amacıyla tek yönlü varyans analizi (ANOVA) uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the knowledge and attitudes of parents and students of gastronomy and culinary arts departments towards food additives. The sample group of the research consisted of 350 consumers including gastronomy and culinary arts students and parents residing in Bolu province. The research data were collected with a questionnaire form. It was determined that 50.9% of the participants were students, 43.4% were parents, and 5.7% were both students/graduates of gastronomy and culinary arts departments and parents. It was determined that 55.1% of the consumers participating in the research knew what the food additives on the labels were, 28.9% were undecided, and 16% did not know. While 49.7% of the parents and students found the rate of food additive use high, 34.3% thought that they were used to the extent permitted by law. One-way analysis of variance (ANOVA) was applied to determine whether the participants' knowledge and attitudes towards food additives differed according to their demographic characteristics (age, gender, education level, monthly income) and parent/student status.