Ketçap üretiminde şalgam suyu kullanımının ürün özelliklerine etkisi
The effect of turnip juice use on product properties in ketchup production
- Tez No: 901632
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET EMİRMUSTAFAOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada Dünya tüketiminde önemli bir yeri olan sanayileşmiş ketçap üretiminde geleneksel Türk içeceği şalgam suyu kullanımının ürün özelliklerine etkisi araştırılmıştır. Şalgam suyu kullanımı ile ketçabın besleyici değerinin, fonksiyonel ve duyusal özelliklerinin iyileştirilmesi; geleneksel ürünümüzün kullanım çeşitliliğinin ve katma değerinin artırılması çalışmanın temel amaçlarıdır. Tez kapsamında farklı 5 ketçap örneği yer almaktadır. Bunlar; %100 koyulaştırılmış domates ketçabı (Ş0), %25 koyulaştırılmış şalgam suyu-%75 koyulaştırılmış domates ketçabı (Ş25), %50 koyulaştırılmış şalgam suyu-%50 koyulaştırılmış domates ketçabı (Ş50), %75 koyulaştırılmış şalgam suyu-%25 koyulaştırılmış domates ketçabı (Ş75) ve %100 koyulaştırılmış şalgam suyu ketçabı (Ş100) olarak isimlendirilmiştir. Üretilen ketçapta kuru madde, briks, su aktivitesi, titrasyon asitliği, pH, toplam fenolik madde, antioksidan aktivitesi, renk, serum ayrılması, tekstür, viskozite ve duyusal analizler yapılmıştır. Ketçap üretiminde koyulaştırılmış şalgam suyu kullanımı ile Delta-e, sıkılık, konsistens, dış yapışkanlık, viskozite indeksi, toplam fenolik madde ve antioksidan aktivitesi değerleri artış göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Effect of the use of turnip juice, a traditional Turkish drink, on product properties in industrialised ketchup production, which has an important place in world consumption in this study, was investigated. The main purposes of this study were to improve the nutritional value, functional and sensory properties of ketchup by using turnip juice and to increase the diversity of use and added value of our traditional product. There are 5 different ketchup samples within the scope of the thesis. These are; 100% concentrated tomato ketchup (Ş0), 25% concentrated turnip juice-75% concentrated tomato ketchup (Ş25), 50% concentrated turnip juice-50% concentrated tomato ketchup (Ş50), 75% concentrated turnip juice-25% concentrated tomato ketchup (Ş75) and 100% concentrated turnip juice ketchup (Ş100). Dry matter, brix, water activity, titratable acidity, pH, total phenolic matter, antioxidant activity, colour, serum separation, texture, viscosity and sensory analyses were performed. The Delta-e, firmness, concentration, external viscosity, viscosity index, total phenolic matter and antioxidant activity values increased with the use of thickened turnip juice in ketchup production.