İş yerinde psikososyal riskler, psikolojik dayanıklılık ve iyi oluş arasındaki ilişkiler
Relationships between psychosocial risks, resilience and well-being at work
- Tez No: 901669
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL MAMATOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Yaşantımızın büyük kısmını geçirdiğimiz iş yerlerinde karşılaşabileceğimiz riskler ve bunların boyutu çalışanlar için oldukça önemlidir. Psikososyal risk kavramı da giderek etkisini ve önemini göstermektedir. Bu risklere maruz kalan çalışanların iş yerlerindeki iyi oluş düzeyi de farklılık gösterecektir. Buradan yola çıkarak bu çalışma iş yerinde psikososyal riskler, psikolojik dayanıklılık ve iyi oluş arasındaki ilişkiyi incelemek için yapılmıştır. Bu kapsamda nicel araştırma deseni kullanılmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında iş yerinde iyi oluş ölçeğinin, ikinci kısımda ise iş yerinde psikolojik dayanıklılık ölçeğinin uyarlaması yapılmıştır. Son aşamada ise üç kavram arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Ayrıca iş yerinde psikososyal riskler ile iş yerindeki iyi oluş arasında psikolojik dayanıklılığın aracı rolüne bakılmıştır. Çalışmada uyarlaması yapılan İş Yerinde İyi Oluş Ölçeği, İş Yerinde Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği ve Kopenhag Psikososyal Risk Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini kamu ve özel sektörde çalışan kişiler oluşturmuştur. Yapılan analizler sonucunda psikososyal riskler, iş yerinde iyi oluş ve iş yerinde psikolojik dayanıklılık arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Ayrıca çalışanların iş yerindeki iyi oluş, psikolojik dayanıklılık ve psikososyal risk düzeyleri demografik değişkenler bakımından incelenmiş ve ortalamalar arası anlamlı farklar bulunmuştur. Son olarak iş yerinde iyi oluş ve psikososyal riskler arasındaki iş yerinde psikolojik dayanıklılığın aracı rolü anlamlı bulunmuştur. Yapılan bu çalışmanın alan yazına katkı sağladığı düşünülmektedir. Elde edilen tüm bulgular ilgili alan yazın ışığında tartışılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Psikososyal riskler, İş yerinde iyi oluş, İş yerinde psikolojik dayanıklılık, İş yeri
Özet (Çeviri)
The risks we may encounter in workplaces where we spend most of our lives and their magnitude are very important for employees. The concept of psychosocial risk is also gradually showing its impact and importance. The well-being level of employees exposed to these risks at work will also vary. Based on this, this study was conducted to examine the relationship between psychosocial risks, resilience and well-being in the workplace. In this context, quantitative research design was used. In the first part, the workplace well-being scale was adapted, and in the second part, the workplace resilience scale was adapted. In the last stage, the relationships between the three concepts were examined. Additionally, the mediating role of resilience between psychosocial risks at work and well-being at work was examined. The adapted Workplace Well-Being Scale, Workplace Resilience Scale and Copenhagen Psychosocial Risk Assessment Scale were used in the study. The sample of the study consisted of people working in the public and private sectors. As a result of the analyses, significant relationships were found between psychosocial risks, well-being at work and resilience at work. In addition, employees' well-being, resilience and psychosocial risk levels at work were examined in terms of demographic variables and significant differences were found between the averages. Finally, the mediating role of resilience at work between workplace well-being and psychosocial risks was found to be significant. It is thought that this study contributes to the literature. All findings obtained were discussed in the light of the relevant literature. KEYWORDS: Psychosocial risks, Workplace well-being, Workplace resilience, Workplace