Combination therapy of colorectal cancer cells with paclitaxel and CD73-targeting siRNA
Kolorektal kanser hücrelerinin paklitaksel ve CD73'yı hedefleyen siRNA ile kombinasyon tedavisi
  1. Tez No: 901704
  2. Yazar: AMIRKASRA DEHGHANI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF SİBEL ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Moleküler Tıp, Onkoloji, Genetics, Molecular Medicine, Oncology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Kolorektal kanser (KRK), dünyada en sık görülen üçüncü kanser olup, tüm kanserlerin yaklaşık %10'unu oluşturur ve kansere bağlı ölümlerin ikinci önde gelen nedenidir. En sık 50 yaş üstü bireylerde görülen bu hastalık, Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO) göre genel görülme sıklığı azalsa da 50 yaş altı kişilerde görülme sıklığı artıyor. Ne yazık ki sıklıkla ileri evrelerde teşhis edilir. Kolorektal kanser için tedavi seçenekleri arasında cerrahi, radyoterapi, kemoterapi, immünoterapi ve hedefe yönelik tedavi yer alır. Kanser daha ileri evrelerde olduğunda genellikle bu tedavi yaklaşımlarının bir kombinasyonuna ihtiyaç duyulur. Paklitaksel bu hastalıkta kullanılan önemli kemoterapi ilaçlarından biridir. Bu çalışmanın amacı, Paklitaksel ve küçük girişimci RNA'nın (siRNA) (hedefe yönelik tedavi olarak) hem tek başına hem de kombinasyon halinde CRC hücrelerini ortadan kaldırmadaki inhibitör etkilerini karşılaştırmaktır.
Özet (Çeviri)
Colorectal cancer (CRC) is the third most common cancer in the world, accounting for approximately 10% of all cancers, and it is the second leading cause of cancer-related deaths. It is most often seen in individuals over the age of 50, and although its overall prevalence is decreasing according to the World Health Organization (WHO), its incidence among individuals under 50 is on the rise. Unfortunately, it is often diagnosed in advanced stages. Treatment options for colorectal cancer include surgery, radiotherapy, chemotherapy, immunotherapy, and targeted therapy. When cancer is in more advanced stages, a combination of these treatment approaches is often needed. Paclitaxel is one of the important chemotherapy drugs used in this disease. The aim of this study is to compare the inhibitory effects of Paclitaxel and small interfering RNA (siRNA) (as targeted therapy), both alone and in combination, in eliminating CRC cells.