Investigating the effects of XPO1 inhibition on central nervous system tumors
Merkezi sinir sistemi tümörlerinde XPO1 inhibisyonunun etkilerinin araştırılması
- Tez No: 901850
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET OZANSOY, DOÇ. DR. TİMUÇİN AVŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Onkoloji, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Oncology, Medical Biology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Merkezi sinir sistemi (MSS) tümörleri, gliomlar ve menenjiomlar da dahil olmak üzere, özellikle Temozolomid ile ilgili ilaç direnci nedeniyle onkolojide önemli zorluklar teşkil etmektedir. Bu direnç, kan-beyin bariyeri ve kanser kök hücrelerinin etkileri ile daha da kötüleşmektedir. XPO1, kritik bir nükleer eksport proteini olarak, ilaç direnci ve kanser ilerlemesi ile ilişkilendirilmiştir. Disregüle olmuş XPO1, tümör baskılayıcı proteinlerin ve onkogenlerin yerleşimini bozarak tümör hücrelerinin hayatta kalmasını teşvik eder. XPO1'i hedef almak, özellikle gliomlar ve menenjiomlar için umut verici bir terapötik strateji olarak düşünülmektedir. Bir XPO1 inhibitörü olan Selinexor'un, çeşitli kanserlerde apoptoz indüksiyonu ve tümör büyümesinin inhibisyonunda etkili olduğu birçok çalışma tarafından gösterilmiştir. Bu çalışma, XPO1 inhibisyonunu, Temozolomid direncinin üstesinden gelmeye odaklanarak, MSS tümörlerinde terapötik bir yaklaşım olarak incelemektedir. Çalışmamızda Selinexor'un, nanomolar konsantrasyonlarda MSS kanser hücrelerinin proliferasyonunu etkili bir şekilde inhibe ettiğini gösterdik. Ayrıca, Selinexor ve Temozolomid kombinasyonunun, glioblastoma ve menenjioma hücre hatlarında kemosensitiviteyi arttırdığı önemli bulgularımızdan biridir. Bu kombinasyon tedavisinin, MSS tümörlerinin tedavisinde sinerjik bir etkiyi düşündüren apoptoz ve hücre döngüsü durdurulmasına yol açtığı görülmüştür. Bu nedenle, Selinexor ve Temozolomid, bir arada kullanıldığında, birinci basamak tedavide kemoterapötik etkinliği artırmak ve tekrarlayan MSS tümörlerinde ilaç direncinin üstesinden gelmek için umut verici bir strateji sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Central nervous system (CNS) tumors, including gliomas and meningioma, pose significant challenges in oncology, particularly due to drug resistance, notably with Temozolomide (TMZ). Resistance to TMZ is worsened by the abnormal blood-brain barrier activity and the presence of cancer stem cells. XPO1, a crucial nuclear export protein, has been implicated in drug resistance and cancer progression. Dysregulated XPO1 disrupts the localization of tumor-suppressor proteins and oncogenes, promoting tumor survival. Targeting XPO1 is emerging as a promising therapeutic strategy, especially in glioma and meningioma tumors. Selinexor, an FDA approved XPO1 inhibitor, has shown to be potential in inducing apoptosis and inhibiting tumor growth across various cancers. This study investigates XPO1 inhibition as a therapeutic strategy in CNS tumors, with a focus on overcoming Temozolomide resistance. We demonstrated that Selinexor effectively inhibits CNS cancer cell proliferation at nanomolar concentrations. Furthermore, the combination of Selinexor and Temozolomide enhances chemosensitivity in glioblastoma and meningioma cell lines. Combined therapy induces apoptosis and cell cycle arrest, suggesting a synergistic effect in treating CNS tumors. Thus, Selinexor and Temozolomide, when used together, offer a promising strategy for enhancing chemotherapeutic efficacy in first-line treatment and addressing drug resistance in recurrent CNS tumors.