Beyond human: How AI influencers reshape brand trust and drive consumer purchase intention
İnsan ötesi: Yapay zekâ etkileyicileri marka güvenini nasıl yeniden şekillendiriyor ve tüketici satın alma niyetini tetikliyor
- Tez No: 901861
- Danışmanlar: Dr. VAHIDEH ARGHASHI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Ürünleri tanıtmak için ünlü ve gerçek insanların etkileyicilerden yararlanmak yaygın bir teknik olsa da, yapay zekâ (YZ) etkileyicilerinin ortaya çıkışı, güvenilirlikleri ve tüketicilerin algıları üzerine yapılan çalışmaların önemli ölçüde eksik olduğu yeni bir fenomendir. Bu nedenle, mevcut araştırma Kaynak Güvenirliği modeli çerçevesinde, YZ etkileyicilerinin güvenirliğinin tüketicilerin markaya olan güveni ve satın alma niyeti üzerindeki etkisini, ürün-etkileyici uyumunun moderatör etkisiyle birlikte incelemektedir. Özellikle sanal etkileyici Lil Miquela ile BMW markası arasındaki işbirliğine odaklanılmıştır. Veriler, hem Lil Miquela'yı hem de BMW markasını tanıyan 300 kişiden toplanmıştır. Araştırma hipotezleri Yapısal Eşitlik Modellemesi, Doğrulayıcı Faktör Analizi ve Hayes Process Macro Model 1 kullanılarak test edilmiştir. Bulgular, çekiciliğin hem uyum hem de marka güvenine anlamlı bir etkisi olmadığını, uzmanlığın ise her ikisi üzerinde de pozitif etki gösterdiğini ortaya koymuştur. Ayrıca güvenilirlik, marka güvenini pozitif yönde etkilemiş ancak uyum üzerinde bir etkisi bulunamamıştır. Son olarak, marka güveninin satın alma niyeti üzerinde pozitif bir etkisi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Although employing celebrities and human influencers to promote products is a well-established technique, the emergence of AI influencers is a novel phenomenon where there is a significant shortage of studies involving their credibility but also the consumers' perceptions towards them. For this reason, the present research follows the Source Credibility model and examines the effect of AI influencers' credibility on consumers' trust in a brand and their purchase intention together with the moderating effect of product-influencer congruence. A particular attention was given to the collaboration between the virtual influencer Lil Miquela and the brand BMW. Data was gathered from 300 individuals who know both the AI influencer Lil Miquela and the brand BMW. The research hypotheses were tested using Structural equation modeling, Confirmatory factor analysis and Hayes Process Macro Model 1. Findings demonstrated that attractiveness has no significant impact on both congruence and brand trust while expertise has a positive effect on both of them. Also, trustworthiness positively influences brand trust and has no effect on congruence. Finally, brand trust positively impacts purchase intention.