Temel eğitimde sene sonu sanat gösterilerinin öğrencinin sosyo-duygusal gelişimine etkisinin öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of teacher perspectives on the impact of year-end performances on students' socio-emotional development in primary education
  1. Tez No: 901911
  2. Yazar: SEVİLAY CAN BELKIS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT SEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, temel eğitim sürecinde gerçekleştirilen sene sonu sanat gösterilerinin, öğrencilerin sosyo-duygusal gelişimlerine etkilerini incelemektir. Araştırma, bu gösterilerin öğrencilerin özgüvenini, sosyal becerilerini ve kendilerini ifade etme kapasitelerini nasıl etkilediğini öğretmen görüşlerine göre değerlendirmeyi hedeflemiştir. Ayrıca, sanat gösterilerinin planlama ve uygulama süreçlerindeki zorlukların, öğrenci motivasyonu ve gelişimi üzerindeki etkilerini anlamayı amaçlamaktadır. Araştırma, tematik nitel bir araştırma desenine dayanmakta olup, katılımcıların görüşlerini derinlemesine anlamak amacıyla tematik içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Veriler, sene sonu sanat gösterilerine katılan öğrenci, öğretmenlerle yapılan görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Bu görüşmelerde, katılımcıların sene sonu gösterilerinin gerekliliği, etkileri ve geliştirilmesi gereken yönlerine dair düşünceleri alınmıştır. Araştırma bulguları, sene sonu sanat gösterilerinin öğrencilerin sosyo-duygusal gelişimleri üzerinde hem olumlu hem de olumsuz etkileri olduğunu ortaya koymuştur. Olumlu etkiler arasında öğrencilerin özgüven kazanması, işbirliği yapma ve sorumluluk alma gibi sosyal becerilerinin gelişmesi yer almaktadır. Bununla birlikte, gösterilerin planlama süreçlerindeki eksiklikler ve zorunluluk algısı, öğrenciler üzerinde gereksiz stres ve baskı yaratabilmektedir. Ayrıca, erken planlama ve öğrenci odaklı yaklaşımlar benimsenmediğinde, gösterilerin verimliliğinin düştüğü tespit edilmiştir. Bu bulgular, sene sonu sanat gösterilerinin etkili bir şekilde planlanması ve uygulanması gerektiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this research is to examine the effects of year-end art performances conducted during the primary education process on students' socio-emotional development. The study seeks to evaluate how these performances impact students' self-confidence, social skills, and ability to express themselves, based on teachers' perspectives. Additionally, the research aims to understand the challenges in planning and implementing these art performances and their effects on student motivation and development. The study is based on a thematic qualitative research design, employing thematic content analysis to deeply understand the participants' views. Data were collected through interviews with students and teachers involved in the year-end art performances. These interviews gathered participants' thoughts on the necessity, effects, and areas needing improvement in these performances. The research findings revealed that year-end art performances have both positive and negative impacts on students' socio-emotional development. Positive effects include the development of social skills such as gaining self-confidence, cooperation, and taking responsibility. However, shortcomings in the planning process and the perception of compulsion were found to create unnecessary stress and pressure on students. Furthermore, when early planning and student-centered approaches are not adopted, the effectiveness of the performances was found to decrease. These findings emphasize the need for effective planning and implementation of year-end art performances.