Depremde aile üyelerini kaybeden yetişkin bireylerin umutsuzluk düzeyleri ve yas süreçlerinin algıladıkları sosyal destek düzeyi ile ilişkisinin incelenmesi
The examination of the relationships between the levels of perceived social support, hopelessness, and the grieving processes of adult individuals who lost family members in an earthquake
- Tez No: 901927
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAHRAMAN KIRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma, 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş depremlerinde aile üyelerini kaybeden yetişkin bireylerin yaşadığı umutsuzluk düzeyleri ve yas süreçlerinin algıladıkları sosyal destek düzeyi ile ilişkisini incelemektedir. Çalışmanın temel problemi, deprem sonrası yaşanan kayıpların bireylerin umutsuzluk ve yas süreçleri üzerindeki etkilerini belirlemek ve bu süreçlerin sosyal destek mekanizmaları ile nasıl etkileşime girdiğini araştırmaktır. Araştırmanın amacı, umutsuzluk düzeyleri, yas süreci ve sosyal destek arasındaki kompleks ilişkileri ortaya koymaktır. Araştırma modeli olarak nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi, 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş Depremleri'nde aile üyelerini kaybeden ve bu çalışmaya gönüllü olarak katılan 150 yetişkin bireyden oluşmaktadır. Veri toplama araçları olarak Beck Umutsuzluk Ölçeği, Temel Yas Unsurları Envanteri ve Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, deprem sonrası sosyal destek mekanizmalarının, umutsuzluk ve yas süreçleri üzerinde önemli bir etkisi olduğunu göstermektedir. Sosyal destek düzeyi yüksek olan bireylerin umutsuzluk ve yas süreçlerini daha iyi yönetebildikleri tespit edilmiştir. Tüm bunlara paralel olarak bu çalışma, deprem sonrası sosyal destek mekanizmalarının, bireylerin psikososyal iyilik halleri üzerindeki kritik rolünü vurgulamaktadır. Çalışma, depremzedelerin yaşadığı psikososyal zorlukları anlamak ve bu zorlukları hafifletmek için etkili sosyal destek stratejileri geliştirilmesine yönelik önemli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between the hopelessness levels and grief processes of adult individuals who lost family members in the Kahramanmaraş earthquakes on February 6, 2023, and their perceived levels of social support. The main problem of the study is to determine the effects of post-earthquake losses on individuals' hopelessness and grief processes and to investigate how these processes interact with social support mechanisms. The aim of the research is to reveal the complex relationships between hopelessness levels, grief processes, and social support. A quantitative research method was used as the research model. The sample of the study consists of 150 adult individuals who lost family members in the February 6, 2023, Kahramanmaraş Earthquakes and voluntarily participated in this study. Beck Hopelessness Scale, Basic Grief Elements Inventory, and Multidimensional Perceived Social Support Scale were used as data collection tools. The findings show that post-earthquake social support mechanisms have a significant effect on hopelessness and grief processes. It was found that individuals with high levels of social support managed their hopelessness and grief processes better. In conclusion, this study emphasizes the critical role of social support mechanisms on individuals' psychosocial well-being after an earthquake. The study provides important information for understanding and alleviating the psychosocial difficulties experienced by earthquake survivors and for developing effective social support strategies.