Ebû Hazer Yağlâ b. Zeltaf el-Vesyânî'nin itikadı görüşleri
The theological views of Ebû Hazer Yağlâ b. Zeltaf el-Vesyânî
- Tez No: 902062
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH ARCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
İslâm Tarihi'nin erken dönemlerinde ortaya çıkan Havârîc hareketi, şiddet içeren eylemlerle özdeşleştirildiğinden Müslümanlar tarafından fazla teveccüh görmemiştir. Bu hareketin modern döneme kadar varlığını sürdürebilmiş tek kolu, daha mutedil hareket eden İbâzîyye'dir. Bu çalışmanın konusu İbâzîyye Ekolünün ilk dönem temsilcilerinden olan Ebû Hazer Yağlâ b. Zeltaf el-Vesyânî'nin (ö. 380/990) itikadi görüşleridir. Çalışmanın amacı, İbâzîyye'nin önemli âlimlerinden olan Ebû Hazer Yağlâ b. Zeltaf el-Vesyânî'nin tabakat kitaplarından edinilen detaylı biyografisi de dikkate alınarak neşrettiği eseri ''er-Redd Alâ Cemîi'l-Muhâlifîn''deki görüşlerini ve İbâzîyye fırkasındaki önemini ortaya koymaktır. Çalışmada kaynak tarama yöntemi kullanılmıştır. Bu çalışma aynı zamanda İbâzîyye hakkında yapılan çalışmalara bir katkı sunarak, İbâzîyye'nin kendi kaynaklarından doğru bir şekilde bilinmesine katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The Khawarij movement, which emerged in the early periods of Islamic History, was not much favored by Muslims because it was identified with violent actions. The only branch of this movement that has survived until the modern period is the Ibadiyya, which acts more moderately. The subject of this study is the theological views of Ebu Hazer Yagla bin Zeltaf Al-Wasyani (d. 380/990), one of the early representatives of the Ibadiyya School. The aim of the study is to reveal the views of Abu Hazer Yagla b. Zeltaf al-Wasyani, one of the important scholars of Ibāzīyya, in his published work ''er-Redd Alâ Cemîi'l-Muhālifīn'' and his importance in the Ibāzīyya sect, taking into account his detailed biography obtained from the books of Tabâkat.The source scanning method was used in the study. This study also aims to contribute to the studies conducted on the Ibâzîyye and to contribute to the accurate knowledge of the Ibâzîyye from their own sources.