A multiple case study on student engagement in Turkish universities established after 2000s
2000'li yıllardan sonra kurulan Türk üniversitelerinde öğrenci katılımı üzerine bir çoklu durum çalışması
  1. Tez No: 902148
  2. Yazar: ŞAHABETTİN AKŞAB
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP EMİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 561
Özet
Öğrenci katılımı, yalnızca derslerdeki etkinliklerle sınırlı olmayıp, öğrencilerin bilişsel, davranışsal ve duygusal süreçlerini de kapsayan ve hem bireysel çabayı hem de üniversitenin öğrencilere sunduğu desteği içeren çok boyutlu bir kavramdır. Bu çalışmanın amacı, Türk yükseköğretim sisteminde öğrenci katılımının akademik, psikolojik ve sosyal boyutlarını inceleyerek, öğrencilerin üniversite yaşamında neler deneyimlediklerini ve kendi üniversitelerinden neler beklediklerini ortaya koymaktır. Bu çalışma nitel bir çalışmadır. 2000'li yıllardan sonra kurulan dört Türk devlet üniversitesini öğrenci katılımı açısından incelemek için bir çoklu durum çalışması deseni kullanılmıştır. Veri toplama sürecinde yarı yapılandırılmış görüşme formu ve üniversitelerin öğrenci web sitelerindeki yazılı ve görsel belgeler iki temel veri kaynağı kullanılmıştır. Araştırma kapsamında 136 lisans öğrencisi ile yarı-yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Veriler, tematik analiz yöntemiyle incelenmiştir. Öncelikle dört üniversite için vaka içi analiz yapılmış ve daha sonrasında çapraz vaka analiziyle üniversiteler arasındaki benzerlik ve farklılıklar belirlenmiştir. Araştırmanın bulguları, öğrenci katılımının çok boyutlu bir yapı olduğunu göstermiştir. Öğrenci katılımının altı farklı boyutu ortaya çıkmıştır: (1) üniversitenin ortamı, (2) akademik katılım, (3) psikolojik katılım, (4) sosyal katılım, (5) finansal konular, barınma ve beslenme ve (6) politik katılım. Bulgulara göre, üniversitelerin öğrenci katılımını artırmak için hem akademik hem de sosyal olanakları güçlendirmesi, öğrencilere finansal ve psikolojik destek sağlaması ve katılımcı yönetim süreçlerini geliştirmesi gerekmektedir. Bu sayede, öğrencilerin üniversite hayatına daha fazla katılım göstermeleri ve eğitim süreçlerinden daha fazla verim almaları sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
Student engagement is a multidimensional concept that is not limited to the activities in the courses, but also encompasses the cognitive, behavioral and emotional processes of students and includes both individual effort and the support provided by the university to students. The aim of this study is to examine the academic, psychological and social dimensions of student engagement in the Turkish higher education system and to reveal what students experience in university life and what they expect from their universities. This study is a qualitative study. A multiple case study design was used to examine four Turkish state universities established after the 2000s in terms of student engagement. The semi-structured interview form and written and visual documents on the student websites of the universities were used as two main data sources in the data collection process. Within the scope of the research, semi-structured interviews were conducted with 136 undergraduate students. The data were analyzed using thematic analysis method. First, a within-case analysis was conducted for each case university and then similarities and differences between the universities were identified through cross-case analysis. The findings of the study showed that student engagement is a multidimensional construct. Six different dimensions of student engagement emerged: (1) environment of university, (2) academic engagement, (3) psychological engagement, (4) social engagement, (5) financial issues, accommodation and nutrition, and (6) political engagement. According to the findings, universities need to strengthen both academic and social facilities, provide financial and psychological support to students, and develop participatory management processes to increase student engagement. In this way, students can be more engaged in university life and get more out of their education process.