İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu ve duygu düzenleme güçlükleri açısından değerlendirilmesi
Evaluation of İnonu University Medical Faculty students in terms of attention deficit hyperactivity disorder and emotion regulation difficulties
  1. Tez No: 902384
  2. Yazar: AYŞE AKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN BURAK SELÇUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Psikiyatri, Family Medicine, Psychiatry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Bu araştırmada, İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) ve duygu düzenleme güçlükleri açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın hipotezi duygu düzenleme güçlüklerinin, yüksek olasılıklı DEHB olan öğrencilerde, DEHB olmayan öğrencilere göre daha yüksek bulunacağı şeklindedir. Materyal ve Metod: Araştırma, 20.10.2021-20.11.2021 tarihleri arasında İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi' nde yapıldı. Tıp fakültesi öğrencilerine sosyodemografik veri formu, Erişkin DEHB Kendi Bildirim Ölçeği (Adult ADHD SelfReport Scale, ASRS) ve Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği (Difficulties in Emotion Regulation Scale, DERS) online olarak dağıtıldı. Katılımcılar ASRS kesme puanına göre yüksek olasılıklı DEHB (AGYOD) grubu, olası DEHB (AGOD) grubu ve DEHB olmayan (AGDO) grup şeklinde gruplandırıldı. Ölçek puanları, klinik ve sosyodemografik özellikler gruplar arasında karşılaştırıldı. Bulgular: AGYOD grubunda 76, AGOD grubunda 239, AGDO grubunda 237 katılımcı olduğu tespit edildi. Gruplar yaş, cinsiyet, fiziksel hastalık öyküsü açısından birbiri ile benzerdi.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to evaluate the Inonu University Medical Faculty students in terms of attention deficit hyperactivity disorder (ADHD) and emotion regulation difficulties. The hypothesis of the study is that the emotion regulation difficulties will be found higher in students with highly probable ADHD compared to students without ADHD. Material and Method: The study was conducted at Inonu University Turgut Ozal Medical Center between 20.10.2021 and 20.11.2021. Sociodemographic data form, Adult ADHD Self-Report Scale (ASRS) and Difficulties in Emotion Regulation Scale (DERS) were distributed online to the medical faculty students. Participants were grouped as highly probable ADHD (HP-ADHD), probable ADHD (P-ADHD), and without ADHD (WO-ADHD) groups according to the ASRS cut-off score. Scale scores, clinical and sociodemographic features were compared between groups. Results: It was determined that there were 76 participants in the HP-ADHD group, 239 participants in the P-ADHD group, and 237 participants in the WO-ADHD group. The groups were similar to each other in terms of age, gender, and history of physical disease.